Endüstride robot kullanımı Türkiye’de hızla yaygınlaşıyor. IFR’nin 2015 yılına ilişkin rakamları Türkiye’de üretim robotları pazarının hızla büyüdüğünü gösteriyor.  Rapora göre Türkiye’de 2015’te 1705 yeni robot üretim alanlarına entegre edildi. Yeni robot sayısı böylece bir önceki yıla göre tam yüzde 37 oranında artmış olduğunu görüyoruz. 2015 sonunda 7900’e yakın üretim robotuna sahip olan Türkiye, yeni robot entegrasyonunda 17’nci, toplam robot sayısında ise 22’nci sırada bulunuyor.

Türkiye’de endüstriyel robot kullanılan sektör sayısı da artıyor. IFR verilerine göre, Türkiye’de endüstriyel robotların yüzde 35’i otomotiv, yüzde 23’ü metal sanayinde, yüzde 15’i plastik ve kimya sanayinde kullanılıyor. Türkiye’deki sanayi robotlarının kalan yüzde 27’si ise aralarında tarımın da bulunduğu 30’a yakın sektöre dağılıyor.

Üretim robotları, Türkiye’de üretim süreçlerinde sürekli tekrarlanan fiziki hareketler (yüzde 43) veya kaynak işlerinde kullanılıyor (%33). Ancak çalışan başına robot kullanımı anlamına gelen “üretimde yoğunluk” açısından Türkiye’nin gelişmiş ülkelere nazaran daha uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Güney Kore’de 10 bin işçi başına 531 robot düşerken bu sayı Türkiye’de sadece 19. Dünyada ortalama 10 bin işçiye 70 üretim robot düşerken Türkiye’de robot yoğunluğunun oldukça düşük olduğu ortaya çıkıyor.

Öte yandan Türkiye’de endüstriyel robotların sayısının yakın gelecekte hızla artacağına dair işaretler de var. ST Robot Yatırımları dergisinin geçen ay yayınladığı ankete yanıt verenlerin yüzde 82.6’sı, yakın gelecekte üretim alanlarında robotlara ihtiyaç duyacağına inanıyor.

http://geturkiyeblog.com/turkiyenin-endustriyel-robotlari/

Reklamlar