Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2017’nin ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,3’lük bir büyüme performansı ile 13 milyar TL ciro değeri elde etti. GFK Türkiye’nin araştırma sonuçları şöyle:

 Telekom: İkinci çeyrekte tek haneli büyüme

Telekom sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de %9 ile tek haneli büyüme oranına sahip oldu. Sektör bu çeyrekte, ilk çeyrekteki %3’lük görece düşük büyüme performansının üzerinde seyretti. Akıllı telefonların toplam sektör büyümesi üzerindeki etkisi haricinde, yeni ürünlerin de katkısıyla %100’ün üzerinde bir büyüme oranı elde eden akıllı saatler ve yine çift haneli büyüme oranına sahip mikrofonlu kulaklıkların da telekom sektörüne etkisi olumlu oldu.

Giderek artan medya kullanımı ve dolayısıyla artan depolama ihtiyaçlarına paralel olarak, cihaz hafızalarının da genişlediği; 32GB ürünlerin cirosal payının %50’ler seviyelerine, 64GB ve üzeri ürünlerin ciro payının ise %15 seviyelerine yaklaştığı görülmektedir.

Bilgi teknolojileri: Monitor ve tablette çift haneli küçülme

Bilgi teknolojileri sektörü bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda yaklaşık %4 oranında daraldı. Daralma üzerinde en yüksek etkiye sahip ürün grupları ise monitör ve tabletler olarak ön plana çıkmaktadır. 2017 ikinci çeyrek sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre pozitif büyüme kaydeden ürün grupları ise sırasıyla masaüstü bilgisayarlar, web kameralar, mouse ve klavyeler olmuştur.

İkinci çeyrek sonu itibariyle toplamda küçük de olsa daralma kaydeden dizüstü bilgisayar kategorisi içinde, ortalama fiyatı daha yüksek olan oyun bilgisayarlarının pozitif büyüdüğü görülmektedir. Aynı doğrultuda bir önceki yılın aynı dönemine göre, oyun özellikli klavye ve mouse gibi ürün gruplarının da pozitif büyümesi söz konusu.

Tüketici elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörüne toplam olarak bakıldığında, 2017 ikinci çeyrekte 2016’nın ikinci çeyreğine göre cirosal büyümenin tek haneli olduğu görülmektedir. Sektörün dominant ürün grubu olan TV ise sektör toplamına yakın seviyede bir büyüme performansı göstermiş ve 1,5 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırmıştır. 55 inç üzeri ekran boyutlu ve UHD özelliğe sahip televizyonlar ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre çift haneli cirosal büyüme performansına sahip olurken, UHD TVlerin oranı cirosal olarak %40 seviyesine ulaşmıştır.

Pazarı giderek genişleyen bluetooth speaker’lar yılın ikinci çeyreğinde de çift haneli büyümesini sürdürmüştür.

Reklamlar