Online sigorta satış platformu Koalay.com, Ocak – Ağustos 2017 döneminde kullanıcılarından elde ettiği veriler doğrultusunda, kasko ve trafik sigortasına yönelik eğilimleri açıkladı.

İlk 8 ayda sektör genelinde 11,4 milyar TL’lik araç sigortası satışı gerçekleştirildiğini belirten Koalay yetkilileri, 2016’da artan sigorta primlerinin 2017’de gerilediğine dikkat çekti. Koalay verilerine göre, trafik sigortası için ödenen ortalama prim geçen yıla oranla %17 azalarak 680,99 TL, kaskoda ise %3 düşüşle 1.001,15 TL oldu.

Araç sigortası satışları Kasım ve Aralık’ta tavan yaparken, en fazla ilgi İstanbul’dan…

Kullanıcılar en çok Kasım ve Aralık aylarında araç sigortası alırken, satışların en düşük olduğu dönem ise Haziran ve Temmuz. Sigorta satışları 10:00, 13:00 ve 15:00 saatlerinde yoğunlaşırken; en fazla talep sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Antalya’dan geliyor. Koalay’ın kullanıcılarının %85’i trafik, %15’i ise kasko sigortası satın alıyor.

Online sigortayı en çok tercih edenler 30 – 40 yaş arası erkekler

Teklif oluşturmadan satın alma aşamasına kadar tam ve gerçek zamanlı online sigorta satış platformu olarak hizmet veren Koalay’da, kasko ve trafik sigortası satın alanların yaş aralığı 30 ila 40 arasında değişiyor. En fazla talep %82 ile erkeklerden geliyor.

En yüksek sigorta talebi, Fiat ve Renault markalı araçlara…

Kullanıcıların 5 kısa adımda farklı şirketlerden teklif alarak sigorta satın almasını sağlayan Koalay’da, kasko ve trafik sigortası talebinde bulunulan araçların başını Fiat çekerken, onu Renault takip ediyor. Kaskosu yapılan araçların ortalama fiyatı ise 75 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiyor.

Reklamlar