Bulut teknolojisinin sosyal medya platformu ile entegrasyonu sayesinde pazarlamacılar küresel çapta satış imkanlarının kapısını açabilecek, hedeflemelerini geliştirebilecek ve satışları arttırabilecek.

Pazarlamacıların dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birinde müşterilerini hızlı ve etkin bir şekilde hedefleyebilmesi ve müşterileriyle etkileşime geçebilmesi için Oracle Şirketi, Oracle Pazarlama Bulutu’nun bir parçası olan Oracle Eloqua ile WeChat arasında yeni bir doğrudan entegrasyon kurulduğunu duyurdu.

Yeni uygulama tabanlı entegrasyon sayesinde pazarlamacılar, Oracle Eloqua bünyesindeki güçlü kampanya tasarlama, sunma ve izleme özelliklerini WeChat’e sorunsuz bir şekilde aktararak Çin’de ve dünyanın diğer ülkelerinde kişiye özel ve bağlantılı deneyimler sunabilecek. 

WeChat, müşterileriyle daha iyi etkileşim kurmak için markalar ve işletmelerce kullanılan ve 963 milyonu aşan kullanıcısıyla Çin’de hakim konumda bulunan bir sosyal medya platformudur. Bu yeni entegrasyon ile küresel kuruluşlar ve bölgesel işletmeler, markalarına Çin pazarında bir yer kazandırabilmek ve alıcılarıyla bağlantı kurabilmek için doğrudan WeChat kullanıcılarıyla etkileşime geçebilecekler.

Pazarlamacılar, kampanya tasarımı sırasında WeChat’i bir sunum kanalı olarak eklemek ve doğrudan Oracle Eloqua bünyesindeki kampanya alanından hedef kitlelerine kendileriyle ilgili kişiselleştirilmiş mesajlar gönderebilmek için bu entegrasyondan faydalanabilecek, bütünleşik raporlama ve analitiği kullanarak WeChat’deki kampanyaların başarısını da ölçebilecekler.

“Oracle Pazarlama Bulutu’nun işletmelerin müşterileriyle olan etkileşimini geliştirmeye yardımcı olma ve müşteri ilişkilerini yepyeni bir seviyeye taşıma konusunda olağanüstü bir başarısı var” diyor WeChat, Tencent’in Guangzhou Araştırma ve Geliştirme Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Lu Qingwei. “İşletmelere yönelik bir iletişim ve işbirliği platformu olan WeChat@Work’ün de dahil olmasıyla birlikte WeChat ve WeChat@Work aracılığıyla daha kişiselleştirilmiş etkileşimler sunmak ve kullanıcılarımıza yönelik müşteri deneyimini daha da zenginleştirmek amacıyla Oracle Pazarlama Bulutu ile daha yakın bir çalışma ilişkisi kurmayı bekliyoruz.”

 Oracle Pazarlama Bulutu’nda Ürün Yönetimi’nden Sorumlu Grup Başkan Yardımcısı olan Steve Krause ise yeniliği şöyle anlatıyor:

“Çin pazarında faaliyet gösteren küresel ve bölgesel işletmeler için WeChat kilit konuma sahip bir dijital kanal. Bu entegrasyon sayesinde Oracle Eloqua müşterileri, marka bilinirliğini sağlamak ve müşteri ilişkilerini güçlendirmek için WeChat’ten her yönüyle faydalanabilecek.”

Reklamlar