Mardin’in Savur ilçesinde doğan ve kalabalık bir evde yetişen Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın hikayesinden ilham alınarak geliştirilen proje yeni Aziz Sancarları Anadolu’da keşfetmeye hazırlanıyor.

Young Guru Academy’nin (YGA), çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı sosyal kalkınma projesi Anadolu’ya Bilim Göçü, ilk kez Yapı Kredi desteğiyle Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ulaşacak.

2017 – 2018 öğretim yılı boyunca, Adana, Ankara, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Kayseri olmak üzere 8 ilde gerçekleştirilecek “Anadolu’ya Bilim Göçü” projesinde Sevgi Evleri’ndeki 1.000’den fazla çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Projede, 50 bin başvuru arasından özenle seçilen YGA gönüllüleri ve Yapı Kredi çalışanları, Sevgi Evleri’ndeki çocuklarla bilim seansları gerçekleştirecek.

Projenin basın toplantısı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Uçar, YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman, YGA Başkanı Asude Altıntaş ve YGA gönüllüleri ile Koç Holding ve Yapı Kredi yöneticilerinin katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşti.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, konuyla ilgili yaptığı toplantıda yaptığı konuşmasından bir bölüm şöyşe:

OECD’nin geçtiğimiz ay yayınlanan 2017 Eğitim Raporu, Türkiye’de eğitimde eşitsizliğin ilkokul seviyeleri kadar erken zamandan başladığını ve eğitim seviyesi yükseldiğinde bile bu farkın kapatılamadığını tespit ediyor. Üstelik Türkiye’deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının oldukça altında kalıyor. Dolayısıyla bilimi gençlere erken yaşta sevdirmemiz ve eğitimin niteliğini toplumun tüm kesimleri için yükseltmemiz gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki, çağın gelişmelerini geriden takip etmenin faturası hem ülkelerin ekonomisi hem toplumsal gelişim üzerinde çok ağır oluyor.

Bugün hangi pencereden bakarsanız bakın, dördüncü sanayi devrimi trenini kaçırma lüksümüz yok. Gerçekçi hedefler, doğru bir planlama ve bu çağın gereklerini kapsayan nitelikli bir eğitim sistemi ile ülkemiz de gençliğimiz de bu treni yakalayacak güce sahip ve bunu hak ediyor. Onlara sahip çıkmak; onları cesaretlendirmek, içlerindeki merak ve sevgiyi canlı tutmak hepimizin sorumluluğu. Yeter ki enerjimizi ve zamanımızı boşa harcamayalım. Bizim çocuklarımızın diğer ülkelerde yaşayanlara göre potansiyel anlamında hiçbir eksiği yok. Ancak tabii ki kaliteli bilimi daha fazla sevmeye, anlamaya, teşvik edilmeye ve hayal etmeye ihtiyaçları var. En önemlisi de onlara geleceğe dair umut verecek rol modellere ihtiyaçları var. İnsanın yakıtı umuttur.”

Reklamlar