Sosyal medya platformda kullanıcıların anlık paylaşım yapmalarını çoğaltmak amacıyla izlenen yollardan biri, “Stories – Hikayeler” özelliği….

Önce Snapchat’in ana paylaşım şekli olan bu özellik, “hikayeler” adıyla daha sonra Instagram’ın bir yan özelliği olarak belirdi. Ardından geçtiğimiz Mart ayında Facebook da aynı özelliği kendi platformuna kattı. Hikayeler özelliği Facebook’ta da aynı mantıkla yani 24 saat içinde kaybolan fotoğraf ve videolar şeklinde çalışıyor.

Facebook ilk önce bireysel kullanıcıların beğenisine sunduğu özelliği sonunda markalar için de açtı. Artık bir Facebook Sayfası olan bir markaysanız, bundan böyle markanızın ürün – hizmetlerini de Hikayeler bölümünden paylaşabileceksiniz.

Her ne kadar Snapchat ve Instagram ile yarışır olsa da, Facebook, Hikayeler özelliğiyle diğer platformların aynı özelliğin kullanılma oranlarına henüz erişebilmiş değil. Eğer ki Facebook arkadaşlarının yeterince Hikayeler bölümünü kullanmaması durumunda, Hikayeler sadece markaların kendi reklam ve tanıtımlarını yaptığı bir alan haline dönüşebilir.

Bu durum da Facebook’un tercih etmeyeceği bir seçenek. Facebook daha önce de sahibi olduğu Instagram’dan hikayeler bölümünün, kendi platformunda da kolayca paylaşılabilmesi için çalışmalar yapmıştı. Bundan sonraki teşvikleri hep birlikte göreceğiz. Eğer yeterli ilgi yakalanabilirse, Facebook’da Safya’sı olan markaların daha çok gösterim için ücret ödeyeceği yeni bir alan yaratılmış olacak.

Reklamlar