Bilim gelişiminde Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology – MIT Üniversitesi’nden bir buluş haberi var. Buluşu gerçekleştiren ekibin başındaki isim ise Prof. Canan Dağdeviren.

MIT’in Koch Enstitüsü’ne bağlı araştırmacılar yaptıkları bir açıklamayla “Sindirilebilir Sensörler” geliştirdiklerini duyurdular. Prof. Canan Dağdeviren, Giovanni Traverso ve beraber çalıştıkları araştırmacı ekip, bu sayede insanların besin ve ilaç alımından sonra ihtiyaç duyulan takibin kolayca yapılabileceğini haber veriyorlar.

Esnek bir yapıya sahip olan Sindirilebilir Sensörler, hap şeklinde bir kapsülden oluşuyor. Mideye yerleştirilen kapsül, sindirim bozukluklarını ve besin alımlarını izleyebiliyor. Kapsül sadece ilaç alımlarının takibi için değil, aynı zamanda yeme bozukluğu olan hastaların, obezite ya da anoreksiya durumlarının takibi için de önem arz ediyor.

Profesör Canan Dağdeviren: “İlk kez, esnek ve piezoelektrikli bir cihazın midede mekanik veya elektrik bozunmaya uğramadan iki güne kadar kalabildiğini gösterdik” diye belirtiyor.