Başka biri değil de Erhan Kaya ile otellerin dijital dönüşümünü konuşmamız bir tesadüf değil. Zira babadan otelci. 13 yaşından beri mesleğin içinde çalışmış. 3 yıl önce de Hotel Linkage’ı kurmuş.

Otellerin dijital pazarlama alanında daha etkin varlık gösterebilmesi için çalışan Hotel Linkage’ın düzenlediği Hotel Linkage Summit, bu yıl Quasar Fairmont Hotel’de, yurt içi ve yurt dışından pek çok sektör temsilcinin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti. Önce zirveden notlar:

*Türkiye, Dünya’nın en çok 5 yıldızlı resort oteli olan ülkesi.

**Oteller dijitalleşme trendlerine sadece kurumsal iletişimde kullanmıyor. Otel odaları bile işin içinde: I-Pad’e göre ayarlanabilen oda ışıklandırmaları, akıllı cihazların kullanımına uygun ergonomik dekorlar sadece küçük birer örnek.

***Mega kent İstanbul’daki konaklama için sunulan yatak sayısı toplamda 160 bini bulurken, ekonomik anlamda Dünya’nın en büyük şehri New York’da bu sayı 120 binlerde. Elbete Türkiye bu plansız kapasiteyi doldurmakta zorlanıyor.

Hotel Linkage Summit, henüz yeni bir oluşum. 3 yıl gibi bir süreyi arkasında bırakan şirket buna rağmen sektörde dijital dönüşüm konusunda dikkat çeken lider olarak öne çıkmayı şimdiden başarmış durumda.

Nasıl geçti bu 3 yıl?

3 sene önce Türkiye ayağını kurduk, şu an yurt dışı ortaklarıyla yola devam eden bir hala getirdik. Dünyada 3bin 500’den fazla otelle çalışan bir yapı haline geldi. Piyasaya girdiğimizde yapmaya çalışrtığımız teknolojileri yapan zaten bir sürü firma vardı. Ama hep satış odaklılardı, daha çok satalım, daha çok satalım… Ama o kadar, ürünlerini alan insanların nasıl kullanacağına dair hiçbir fikirleri yoktu.

Biz ise, bu yapıyı kurduğumuz günden beri bu alanda eğitimler verdik. Kendi bütçemizden vererek, karşılık beklemeden bunları yaptık. Üniversiteler ve otellerle işbirlikleri yaptık. Bizim bu samimi çabamız sonuç verdi, fark yarattı.

Websitemizde Hotel Linkage Academy adında bir bölümümüz var. Buradan da güncel eğitimlerimiz devam ediyor.

Sunumunuzda yurt dışından bazı katılımcıları getirmekte zorlandığınızı söylediniz. Hangileriydi onlar?

Alman konuşmacımız Sascha Hausmann sektörün gerçekten çok önemli isimlerinden biri. (Trivago’yu Expedia’ya 1 milyar dolara satmıştı.)Davet sırasında olumsuz Türkiye – Almanya ilişkilerininden dolayı gelmemesinin daha iyi olacağını söyledi. Ama biz ikna ettik.

Bir anlamda turizm elçisi olmuşsunuz?

Evet, aynen öyle oldu. O da sağolsun kırmadı geldi. Samimi bir iş olduğu zaman, bir şeyler katmaya çalıştığınızı anladığı zaman onlar da size yardımcı oluyor.

Dijital ajanslar ölümcül hatalar yapıyorlar

Dijial ajanslara bir eleştiriniz var. Otellere karşı ölümcül hatalar yaptıklarını söylüyorsunuz…

Evet. Otelcilik işi bir ürün satmaktan çok farklı. Öyle bir şey düşünün ki, satacak 10 tane i-phone var, ama gece 12’den sonra hepsi satmazsanız çöpe gidiyor! Ajanslar bu dinamikleri çok bilmiyor. Yanlış KPI, yanlış rakamlar ve göstergelere bakıyorlar. Sitene bir milyon kullanıcı getirdim diyor.

Satış nerede?

Aynen! İşleri kullanıcı getirene kadar, sonrasını bilmiyorlar. Onların işi değil. Biz ise bu alanda 360 derece faaliyet gösteriyoruz. Örneğin bizim için en iyi reklam alanı Google değil, Trivago, Trip Advisor gibi daha dikey yerler.

Reklamlar