Çocuklarının doğum günleriyle ilgili ebeveynlerin gösteriş algısı sosyal medyaya kadar taştı. Bir araştırmaya göre bu “yarışta” Türkiye epey önlerde.

Eskiden bir yerine üç katlı doğum günü pastası bir prestij göstergesiyken, şimdiki nesil çocukları için kriterler biraz daha değişti. Bu konuda doğum günlerini organize eden anne – babaların payı elbette büyük. Ekonomik durumu yerinde olan çocuklar artık bir pasta ve meşrubatla bitmeyen -konsept- doğum günü partilerine alışık.

Sosyal medyada partiler neden bir yarış?

Partilerde liste uzun olunca, sosyal medyada beğeni peşinde olmak da işin bir parçası oluyor…. Çocukların sevdiği bir kahramanı pastalarının üzerinde görmeleri en ekonomik seçeneklerden.  Pastalarda çocukların kendini resmeden maketleri, masal kitabından fırlamış kaleler, şatolar görmek mümkün. Aynı konsepte uygun özel yapım kurabiyeler, gelen çocuk misafirlere hediyelik eşyalar, şekerlemeler… Konsepti dev kartonlarla anlatan özel standlar, vs. Liste uzayıp gidiyor.

Survey Monkey aracılığıyla Haziran – Temmuz 2017’de, dünya genelinde 14.500 yanıtla sonuçlandırdığı araştırmaya göre Türkiye, sosyal medyada ebeveynlerin parti gösterişine oldukça hakim.

Dünya genelindeki ebeveynlerin üçte ikisi (%67), doğum günü planlamasının stresli olduğu konusunda birleşiyor. Ancak kutlamalar bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor:

• Fransız ebeveynlerin %46’sı doğum günü planlamasının stresli olmadığını söylerken Peru ve Filipinler’deki anne babalar çocuklarının doğum günü partisi konusunda en yoğun stresi yaşayan ebeveynler (%77).

• Kaç beğeni aldım? Türkiye (%56) ve Hindistan’daki (%52) ebeveynler, çocuklarının doğum günü partileriyle ilgili olarak en fazla sosyal medya baskısı hisseden ebeveynler.

• Meksikalı çocuklar karakter temalı partilere bayılıyor. Meksika’daki ebeveynlerin %91’i hâlihazırda çocukları için karakter temalı bir partiye ev sahipliği yapmış.

• İtalyan ebeveynler doğum günüyle ilişkili para tasarrufu önlemleriyle en fazla ilgilenen ebeveynler. (%72).

• Brezilyalı ebeveynler ise ortalama olarak 620 dolara ulaşan harcamalarla eli açık ebeveynlerin başında geliyor. (Dünya ortalaması 250 dolar)

Araştırma, evinde 8 yaş ve altı çocuğu olan, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Filipinler, Singapur, Hindistan, Güney Kore, Meksika, Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Şili, Peru, Türkiye, Fransa, Almanya ve İtalya’da yaşayan ve internet kullanan yetişkin nüfusu temsil eden bireylerden oluşuyor.

Reklamlar