Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2017 bağ sezonunu değerlendirdi. Geçen yıl da kötü bir dönem geçiren ihracatçılar bu yıl daha kaliteli üzüm üretti ve Rusya ile güldü.

Rusya’nın Türkiye’ye gümrük kapılarını açması sofralık yaş üzüm ihracatını da canlandırdı. 2016’da sofralık üzüm ihracat miktarı 130 bin 157 ton olmuştu. Bu yıl ise yaş üzüm ihracatı 189 bin 192 tona ulaşmıştı. Üstelik Manisa’nın Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde ihracat hala devam ediyor. Örtülü bağlardan toplanan üzümler soğuk hava depolarında ihraç gününe kadar bekletiliyor.

Bu rakam 2008-2009 üretim yılında elde edilen 274 bin ton olan ihracat miktarından sonraki en büyük rakam olarak belirtiliyor.

Ancak yüzlerin gülmesinin nedeni sadece Rusya’dan gelen talep değil. Geçen yıllara göre ilaç kalıntısı denetimleri arttırıldı.

Üzümlerde ilaç kalıntısı azaldı

Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

“Her köyde eğitimler verilerek neredeyse her bağcının önceden kullandığı ve artık kullanımı yasaklanan Clorpyriphosethyl aktif maddeli ilaçların kullanılmaması adına büyük bir aşama kaydedilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın programı doğrultusunda hasat öncesi denetimler ile üreticilerin üretim sezonu boyunca kullandığı ilaçlar denetlenmekte, uygunsuz pestisit çıkan üreticilere 5996 sayılı kanun kapsamında adli/idari ceza uygulanmaktadır. 2017 yılında üzümde hasat öncesi dönemde 268 adet üzüm numunesi alınmış, 263 adet numune sonucu temiz çıkmıştır. 2016 yılında kuru üzümde pestisit kalıntısı açısından ciddi bir iyileşme yaşanmıştır. Analiz sonuçlarına göre MRL üstü pestisit kalıntısı tespit edilmediği gibi Avrupa Birliği ülkelerinin istediği şartlara uygun kuru üzüm üretimi gerçekleştirilmiştir. Salkım güvesine karşı biyo-teknik mücadele alanı her yıl artarak devam etmektedir. 2016 yılında 150 bin dekar alanda biyo-teknik mücadele yapılmıştır. Bakanlığımızca biyo-teknik mücadeleye dekar başına 35 TL destek verilmektedir. Bu desteğin yüzde 95’inden Manisalı bağcıları yararlanmaktadır. Bu nedenle bu desteğin devam etmesi Manisa bağcısı açısından oldukça önemlidir.”

Reklamlar