Google Street View adlı arabalarını hava kalitesini ölçen sensörlerle donattı. Ölçümlerin sonuçları yerel bölgelerde karar alma mekanizmalarını etkileyecek gibi.

Google’ın yaptığı açıklamada “hiper-yerel bilgiyle nelerin mümkün olabileceğini henüz anlamaya başladık” diyor. Aslına bakılırsa sahadan toplanan verilerin sonuçlarına göre anlamlandırılmasında yerelin önemi vurgulanıyor.

Açıklamanın devamında şunlara yer veriliyor:

Kaliforniya’da üç bölgeyi incelediğimiz bulgularımızı paylaşmaya başladık. (İnsansız araçları) Street View arabalarıyla 100.000 mil kadar yol katedip, 4000 saat kadar bu verileri topladık.

Biliminsanları ve hava kalitesi uzmanları topladığımız bu verileri kullanarak yerel organizasyonlara, yönetimlere yardımcı olabilir; onların hava kalitesini arttırmada daha iyi çözümler tanımlamasını sağlayabilir.

Ölçümlerimize göre bölgedeki emisyon oranı büyük oranla araba, kamyon ve inşaat araçları ile arıtım tesisleri gibi endüstriyel kaynaklardan geliyor. Bu veri özellikle Los Angeles’da artıyor. Sokaklarda yüksek hava kirliliğine rastlanıyor.

Bu zamana kadar bir milyarın üzerinde hava kalitesini anlatan data topladık ama bu sadece bir başlangıç. Şimdi bu datalarımızı biliminsanlarına açıyoruz. Umarız bu gibi veriler daha akıllı ve sürdürülebilir şehirler yaratmamıza yardımcı olur.

Google hava kirliliği haritası

Yüksek oranda zehirli bir gaz türü olan Nitrogen Dioxide (NO2) içeren bölgeleri Google bu yöntemle kolayca tespit edebiliyor. Resimde mor ve lacivert renkte görebilirsiniz. 

Reklamlar