İstanbul topraklarından hala mucizeler fışkırıyor. Kuzey Ormanları’nda yetişen bu bitkinin dünyada eşi benzerinin olmadığı ortaya çıktı.

AA’da yer alan habere göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” (UBENİS) devam ediyor. Proje sayesinde İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü keşfedildi.

Keşfedilen bu bitki, Türkiye çapında yürütülen biyoçeşitlilik envanter çalışmalarına göre bu tür toplanan Allium cinsine ait diğer örneklerin hiçbirine benzemiyor. Bitki, UBENİS İstanbul projesini yürüten uzman akademisyenlerin ortak çalışmalarıyla bilim dünyasına tanıtıldı. “İstanbul Soğanı” adı verilen bu yeni endemik tür dünya literatürüne de “Allium İstanbulenese” olarak geçti.

Allium nedir?

Allium türleri bakımından çok zengin olan Türkiye, bazı gruplar için de gen merkezi konumunda. “Allium” bilimsel adı ile tanınan cins, geniş çapta kültürü yapılan yemeklik soğan, pırasa ve sarımsağın da içinde bulunduğu özel kokulu soğanlı bitkileri kapsıyor. Türkiye’de bu cinsin 200 kadar türü tabii olarak dağlarda, makiliklerde, kumullarda, orman açıklıklarında farklı kaya tipleri ve topraklarda yetişiyor.

Endemik tür nedir?

Endemik, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür.  İstanbul Soğanı – İstanbulenese ile İstanbul ve Kuzey Ormanları’ndaki endemik türlerin sayısı ise 54’e yükseldi.

Reklamlar