Blok mermer ihracatına ‘Bursa’ dopingi… Bursa 3. Uluslararası Blok Mermer Fuarı rekor kırdı.

40 ülkeden 21 bine yakın iş profesyonelinin ziyaret ettiği fuar Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle düzenlendi. Fuarda 50 bin ton ağırlığındaki 2 bin ton mermer sergilendi. Toplam 4 günde 15 milyon dolarlık mermerlerin tamamına yakını da alıcı buldu.

blok mermer bursa-medya roportaj3 yıl önce mermer sektörünün talepleri doğrultusunda hayata geçen fuar, sektörün ihracatına büyük güç katarken, başta Bursa olmak üzere maden sektörünün dış ticaretine ve kent ekonomisine ivme kazandırdı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Ülkemiz dünya doğal taş rezervinin yüzde 40’ına sahip. Bursa’mız da ülkemizin en önemli blok mermer üreticisi şehirlerden birisidir. Sektörümüzün talepleri doğrultusunda 3 yıldır verimli bir fuara imza atıyoruz.” dedi.

Mermer sektörü 2018’i bekliyor

TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Önümüzdeki yıl 24 – 27 Ekim 2018 tarihleri arasında 4. kez sektörü bir araya getirecek fuara, sektör temsilcilerinin şimdiden ön rezervasyonlarını yaptırdığını söyledi.

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu da “Dünyada 3 yıl gibi sürede bu denli büyüyen bir fuarın olmadığını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.