Bir şehrin akıllı olması için önce doğaya, yaşayan diğer canlılara, insana ve insanın hayatını kolaylaştıracak yeniliklere duyarlı olması gerekiyor. Bunun için sadece tertemiz yollar yapmak yetmiyor. Akıllı şehrin oluşması için pek çok elementin biraraya gelmesi gerekiyor.

Örneğin peyzaj, çevre düzenlemeleri, kentsel teknoloji entegrasyonları, altyapı sistemleri; insanın hayatına anlam katan spor, eğlence toplu alanları, akıllı binalar ve dekorasyonlar, vs.

avrasya_kent_medya-roportajTüm bunlar sektörü biraraya getiren 18. Avrasya Kent Fuarı’nda sergileniyor. 23 – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir şehrin gereken  ihtiyaçlarına karşı tüm çözümler, yerel yönetimler ve inşaat sektörü karşısında görücüye çıkıyor. Ayrıca peyzaj mimarları şehir planlamacıları ve mühendislerin de katıldığı bu fuar; artan kentsel dönüşüm ve altyapı projelerinin şekil alması açısından da önem taşıyor.

Tüyap tarafından gerçekleştirilen Avrasya Kent Fuarı; geleceğin güvenli, ulaşılabilir ve akıllı, yaşanabilir şehirlerini kurmayı hedefliyor.

Fuara Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, Katar, Kuveyt, Macaristan, Makedonya, Sırbistan, Suudi Arabistan ve Yunanistan gibi ülkelerden de alım heyetleri katılacak.

Avrasya Kent Fuarı ayrıca, İstanbul gibi çok nüfuslu metropoller için şehir-bölge planlama, su şebekesi ve kanalizasyon, ulaşım, çevre ve çevre sağlığı, hijyen, şehir trafiği, parklar ve yeşil alanlar, konut, kültür ve turizm, sosyal hizmetler konularında nitelikli çözümler için yeni projelerin potansiyelini oluşturuyor.