Dr.Abdülkadir Kırmızı yaklaşık 20 yıl bankacılık sektöründe faaliyet göstermiş. Yoğun iş temposunun arasında aklına önce oto kiralama konusunda bir girişimcilik fikri gelmiş, önce bu fikrini ardından uçak bileti satın alma platformu fikrini hayata geçirmiş. İki örnek girişimcilik öyküsünü kendisinden dinliyoruz:

İşinizi kurma öykünüz nasıl başladı?

Bankada çalışırken, Ankara’ya çok sık gidip gelmem gereken bir dönemde, araç kiralama tedarikçilerini birleştirmenin makul bir şey olabileceğine dair fikrim oluştu. Bunu arkadaşlarımla paylaştığımda onlar da aynı şekilde heyecanlandılar. Sonra onlarla ortak olduk.

Girişimcilik süreciniz nasıl ilerledi?

Yaklaşık bir  6 ay süre boyunca bir ön çalışma yaptık. Biraz da akademik kariyerin olmasından dolayı; bir iş planı oluşturma, bütün detayları ortaya koyma, finansal olarak nasıl bir yol elde edeceğinize ilişkin bir plan çıkarmak gerekiyor. Bunları tamamladık. Sonrasında kiralama platformu otorento.com‘u çıkardık. Yaklaşık iki sene sonra da bu platformu satın almak isteyen bir işadamıyla biraraya geldik. Fakat ortaklarımız duruma sıcak bakmayınca, kendisi başka bir çözüm buldu.

Bu sefer kendisinin daha önce yaptığı bir işten esinlenerek, bunu nihai tüketiciye nasıl çıkartırız” diye sorduk ve turna.com‘u kurduk. Yine aynı şekilde ciddi bir ön hazırlık çalışması yaptık. 2015 yazında da hayata geçirdik. Ve çok hızlı bir şekilde büyüyüp yaygınlaştı.

Peki işinizi nasıl duyuruyorsunuz, pazarlama faaliyetleri nasıl gidiyor?

Açıkçası bütçemizin çok ciddi bir kısmını dijital pazarlama faaliyetlerine ayırıyoruz. Pazarlama bütçesinin yüzde 80’i dijital tarafta harcanıyor. Tüm tanıtımlarımızı internetten yapıyoruz. Çünkü kitlemiz dijitalleşmiş bir kitle, dolayısıyla burada olmamız çok önemli. Sadece reklam boyutu değil, işin içerik üretme ile ilgili olan kısmı da var; şirketin kendi adında bir blogu var ve her gün burada kaliteli bir içerik üretiyoruz.

Ne ile ilgili oluyor içerikleriniz?

Daha çok seyahate özendirmeye dair içeriklere yer veriyoruz. Bunun dışında kendi sosyal medya hesaplarımızı yönetiyoruz. Ve sosyal medyada etkili olan blogger’larla işbirlikleri yapıyoruz. Onların üzerinden de kitleye ulaşmaya çalışıyoruz. Arama motoru optimizasyonlarımıza özen gösteriyoruz. Sadece bu değil, kullanıcı deneyimine de odaklanmanız gerekiyor. Websitemizi ziyaret edenlerin deneyimlerinden memnun kalması için çalışıyoruz. Gelen ziyaretçi bir müşteri haline dönüşüyor, müşteri memnun bir müşteri haline dönüşüyor, bu bir döngü bence.

Ama bu döngüyü yakalamak kolay değil, siz ne kadar zamanda bunu başardınız?

Belli bir kitleye ulaşmak için ilk başta bir deneme süreci geçirdik. İlk 6 ay çok fazla bir kitleye yaygınlaşmadık. 6 ay sonunda dijital pazarlama ile ilgili çalışmalarımızı aktifleştirdik. Şunu farkettik; biz bir kitleye ulaştık, o kitle bizi başka bir kitleye ulaştırdı. Bu katlanarak arttı. Ben açıkçası her gün aldığım raporlardan biri şu: Bize 5 kere tekrar gelenler, 6 – 7 kere gelenler kaç kişi, onlar kaç kişiyi bizim sitemize davet ettiler, bu etkileşim gerçekten devam ediyor mu diye baktığımda gördüğüm sebep, gerçekte bize gelen insanları mutlu etmemiz olduğunu gördüm.

Reklamlar