Apple, Everyone Can Code’u ABD dışındaki 20’den fazla kolej ve üniversiteye sunarak girişimi tüm dünyaya yaymaya başladığını duyurdu.

Girişim kapsamında Apple ile anlaşmalı okullar artık Apple mühendisleri ve eğitmenleri tarafından tasarlanan bir eğitim programını öğrencilerine sunabilecekler. Programda her düzeyden öğrenciye kod yazma ve uygulama tasarlama eğitimi verilecek.

Toplamda bir yıla yayılan eğitim, App Development with Swift (Swift ile Uygulama Geliştirme) adını taşıyor.

Dünyanın dört bir yanından yüz binlerce öğrenci, girişim sayesinde Swift programlama dilinde yetkin hale geliyor ve gelişmekte olan uygulama sektöründe kariyer yapmaları gereken temel becerilere sahip olma fırsatı kazanıyor.

Avustralya’nın en büyük yüksek öğrenim kurumu olan RMIT Üniversitesi de Apple’ın bu girişimini kendi bünyesine katan kurumlardan biri olarak öne çıkıyor. Üniversite, App Development with Swift eğitim programının uluslararası dağıtımında şimdiye kadarki en geniş kapsamlı uygulamaya sahip.

Eğitim kapsamında ayrıca kod yazmayı öğrenmek isteyen öğretmenlere de programa dahil olabiliyor.

Herkes kod yazabilir

“Everyone Can Code – Herkes kod yazabilir” girişimini ders programına katan diğer üniversiteler arasında Danimarka’daki Mercantec, Hollanda’daki Hogeschool van Arnhem en Nijmagen, Yeni Zelanda’daki Unitec Institute of Technology ve Birleşik Krallık’taki Plymouth University de yer alıyor.

Apple CEO’su Tim Cook girişimi şöyle tanıtıyor:

“Mümkün olduğunca fazla kişiye kod yazma eğitimi sunmayı amaçlayan Everyone Can Code girişimini bir yıldan kısa bir süre önce başlattık. Programımız ABD’deki okul ve kolejlerde son derece popüler oldu ve bugün bu programı uluslararası hale getiren önemli bir adım attık… Öğrencilere dünyayı değiştirmelerine yardımcı olacak araçlar sağlama vizyonumuzu paylaşan RMIT ve dünya çapında başka birçok okulla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

Reklamlar