İstanbul Sahaf Festivali, henüz tamamlanan Tüyap’taki geleneksel Kitap Fuarı’na rağmen ilgi görüyor. İlk kez Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen festivalde diğer fuarlarda asla bulamayacağınız pek çok kaynağı görebilirsiniz.

Festival, İstanbul’un farklı yerlerinde faaliyet gösteren 40 sahafın biraraya gelmesinden oluşuyor. Festivalde çeşitlilikten kitapseverlerin başı dönebilir; onbinlerce kitap okuyucuları kendi yolculuklarına çıkarmak için raflardan alınmayı bekliyor.

Nadir bulunan kitap ve dergilerin yanında, plaklar, her cebe uygun ikinci el kitaplar, eski belge, evrak ve haritalar, Osmanlıca kitap ve dönem mecmuaları okuyucunun beğenisine sunuluyor.

Bazı kaynaklar sahaftan başka bir yerde bulunmaz

Şimdiden festivale ilgiden memnun olduklarını belirten sahaflar, özellikle klasik kitaplara ilginin yoğun olduğunu söylüyorlar. Eski dönem eserlerden başka en çok ilgiyi görenlerse, yakın dönem yazarlarından Sabahattin Ali, Sait Faik ve Aziz Nesin.

Festivalde 50 – 60 yaşlarındaki okuyucuların da yoğunlukla ilgi gösterdiğini söylemek mümkün. Özellikle geçmiş dönemleri araştıranlar için bulunmaz kaynakları burada bulabiliyor.

Beyoğlu Sahaflar Derneği’nin öncülüğünde yapılan festival 18 Kasım’da başladı, 3 Aralık 2017 tarihinde sona erecek. Festivali tarihi garın peronlarında her gün 11:00 – 21:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Reklamlar