Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL) sermaye piyasası lisanslama sınavlarında dijital dönüşümü tamamladığını açıkladı.

Açıklamaya göre, 3 Nisan tarihinde ilk aşaması başlatılmış olan dijital sınav dönüşümünün son aşaması Kasım ayı itibariyle tamamlandı.

Sermaye Piyasası sınavı için elektronik ortam

Kuruluş dönüşümü şöyle anlattı: “Finansal piyasalardaki küresel gelişmeler sonucunda ihtiyaç duyulan donanımlı ve yetişmiş insan kaynağının daha verimli ve nitelikli şekilde finans sektörüne kazandırılması için çalışan SPL; teknoloji odaklı, hızlı, esnek ve sektörün gelişen ihtiyaçlarını karşılayan faaliyetlere öncelik veriyor. Bu kapsamda; bugüne kadar sadece kâğıt ortamında yürütülmekte olan lisanslama sınavlarının,elektronik ortamda da gerçekleştirilmesini sağlayan Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS) projesinin ilk aşamasını 3 Nisan tarihinde hayata geçirmiş ve dijital dönüşümü aşamalar halinde tamamlayarak 10 Kasım tarihi itibarıyla sermaye piyasası lisanslama sınav konularının tamamını elektronik ortama taşımıştır.”

e-LS başvurularının SPL Başvuru Sistemi (SBS) üzerinden alınıyor. SPL Sınav Merkezi’nde bulunan bilgisayarlı sınav salonunda haftada beş gün yapılıyor.

e-LS sınav konuları ise şöyle:

“1001 – Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,

1002 – Geniş Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,

1003 – Sermaye Piyasası Araçları 1,

1004 – Sermaye Piyasası Araçları 2,

1005 – Yatırım Kuruluşları,

1006 – Finansal Piyasalar,

1007 – Finansal Yönetim ve Mali Analiz,

1008 – Genel Ekonomi,

1009 – Temel Finans Matematiği ve Değerleme Yöntemleri,

1010 – Ticaret Hukuku,

1011 – Türev Araçlar, Piyasalar ve Risk Yönetimi,

1012 – Takas Saklama ve Operasyon İşlemleri,

1013 – Kurumlarda ve Sermaye Piyasasında Vergilendirme,

1014 – Gayrimenkul Değerleme Esasları,

1015 – İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi,

1016 – Muhasebe ve Finansal Raporlama,

1017 – Kredi Derecelendirmesi,

1018 – Kurumsal Yönetim,

1019 – Gayrimenkul Mevzuatı.”

e-LS’de, geleneksel sınavda da olduğu gibi her bir sınav konusunda, yanıtlanması gereken soru sayısı 25, sınav süresi ise 45 dakika olacak.

E-LS Sermaye Piyasası Sınavı’na nasıl başvuruluyor?

Adaylar tüm mobil cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden diledikleri zaman sınav başvurusunda bulunabiliyor. Başvuru ekranında bulunan takvim üzerinden diledikleri gün ve saatte sınava girilebiliyor. Bir lisansa ait sınav konularına aynı gün girmek yerine 45’er dakikalık her bir sınav konusuna istenilen günlerde ayrı ayrı girilebiliyor.

e-LS sonuçları nereden açıklanıyor?

Adaylar, sınav tarihinden itibaren beş iş günü sonrasında T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte SPL Başvuru Sistemine giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. Sonuçlar geleneksel sınavlara göre daha hızlı bir şekilde alınabilecek.

Halihazırda yapılan geleneksel sınavlar da devam ediyr. Lisanslama sınavlarının yılın ilk ve ikinci yarısı olmak üzere yılda 2 kere düzenlenmesine ayrıca devam ediliyor. Ancak yeni sistemle geleneksel sınavı 6 ay beklemek zorunluluğu ortadan kalkmış olacak.

Sınav, sermaye piyasası kurumlarının ve halka açık ortaklıkların lisanslı personel ihtiyacını karşılamada önemli bir yer tutacak. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL)’nun sınavları, yatırımcıların güvenli yönlendirilmesi için seçkin personelin bulunmasında büyük rol oynuyor.