Aziz Nesin’in “Tut Elimden Rovni – Hayati bir cambazlık gösterisi” adlı oyununun prömiyeri, Londra’da yapıldı. Prömiyer kapalı gişe oynadı.

Usta yazar Aziz Nesin “Mela ve Rovni” adlı eseri için şu yorumda bulunuyordu:  “Cambazlık nasıl bir denge kurmaksa, iki insanın karşılıklı ilişkilerini sürdürmeleri de aralarındaki dengeyi sağlamalarına bağlıdır. Denge bozulunca yeniden kurulamazsa, o iki kişi birbirini yok edecek, düşeceklerdir”

Akrobat bir çiftin evliliğini konu alan oyun Tut Elimden Rovni, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Etcetera Theatre’da ilk gösteriminde beğeniyle karşılandı. İki kez daha seyirci ile buluşacak oyunun yönetmenliğini Göktay Tosun üstleniyor, Tosun aynı zamanda oyunda Ada Burke ile birlikte sahne alıyor.


90 dakika süren oyunun yönetmen yardımcılığında Gülistan Sarbas, kostüm / afiş tasarımında ise Ayşenil Şenkul bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yayınladığı, “Index Translationum” adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in ardından yapıtları yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar olarak yer anılıyor.

Reklamlar