Dijital Kayıt Sistemi için düzenlenen zirve, BlockChain Summit İstanbul’da değinilen konulardan biri de dijital para birimi olarak anılan Bitcoin’di…

Bitcoin’in henüz sadece bir yatırım aracı olarak değerlendirilebileceğinin altını çizen uzmanlar, denetleme için Türkiye’de mevzuatların kapıda olduğunu belirliyor. Bitcoin’den bir para birimi olarak söz etmek içinse çok erken.

Dijital paralar için mevzuat yolda

Marmara Üniversitesi Finans Mühendisi Cem Çağrı Dönmez: Bitcoin net bir yatırım aracıdır. Şu anda onun dışında binden fazla dijital para birimi var. Her alt coin, Bitcoin gibi artacak diye düşünmek yerine revaçta olanları takip etmekte fayda var. Çünkü önümüzdeki dönemde 30-40 farklı parayla işlem yapabileceğiz… Birkaç üniversiteyle biraraya geldik, bunun mevzuatıyla ilgili neler yapılabileceğini inceliyoruz. Devlet Bitcoin alım satımlarını nasıl takip edebileceğini ve vergi sistemini düzenleyecek. SPK’nın üzerinden çıkan 2016 tarihli raporada, Bitcoin gibi paraların kullanımının yasaklanmaması gerektiğinden bahsediyor. Şu anda Merkez Bankası’nın altında da bununla ilgili bir birim kurulmak üzere. BDDK’nın altında çalışan departmanlar da var. Tahminim iki yıla kadar dijital para birimleri üzerinde bir mevzuatın çıkmış olacak… Bireyler kendi dijital bankalarını açabilecek, kişilerin paralarını yönetebilecek. Asıl dijital banka dediğimiz bu olacak… Spor külüpleri kendi para birimlerini basmaya başlayacak.

Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmek istiyorlar

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat: Erken dönem Bitcoin zenginlerinden Roger Ver ve birkaç kişi toprak arıyorlar, neden biliyor musunuz? Bitcoin’in para birimi ilan etmek için. Birleşmiş Milletlerin resmi olarak tanıdığı bir Bitcoin düşünebiliyor musunuz?

Şu an Blockchain için hemen dijital dönüşüme geçmesi gereken sektörler var. Bankacılık bunların en sonlarında. Bankacılıktan önce, Siber Güvenlik, Sigortacılık, Kamu Hizmetleri, Enerji Sistemleri, Sağlık Sistemleri, Online Perakende ve Emlak gibi alanlarda Blockchain dönüşümünün başlatılması gerekiyor. 

Ahmet Kayhan, Zingat Ceo’su: Hernando de Soto’nun Mistery of Capital kitabını herkesin okumasını tavsiye ederim. Ben iki yıldır mining (madencilik) yapıyorum, Bitcoin blockchain için buzdağının sadece görünen ucu. Blockcahin sadece mükemmel kayıt sistemi sunan bir şey de değil. Bu kayıtları hızlandıran ve süreci yöneten bir sistem.

Bitcoin ne zaman bir para birimi olur?

Mahir Çipil, Ray Sigorta Pazarlama Direktörü: Bunu bir para birimi olarak değerlendirmek için çok erken. Değerlendirebilmek için bir kere bu kadar inişli çıkışlı olmaması lazım. Takas kabiliyetinin yüksek olması lazım. Aksi takdirde sadece bir yatırım aracı olarak kalmaya devam edecektir… Sigorta şirketleri dünyada en çok dolandırılmaya çalışılan şirketlerin başında geldiği için Blockchain’in sunduğu altyapıyla aslında sektör daha iyi bir hale gelebilir. Yatırımcılar artık “blockchain üzerine ne yapıyorsun” diye şirketler üzerinde baskı kurmaya başladı. Insuretech yatırımlarının yüzde onu Blockchain üzerine yoğunlaşmış durumda. Blockchain büyük bir katalizatör, pek çok devrimsel etkileri olacak. Umarım Türkiye’deki altyapı değişir ve adapte oluruz. Rönesans ve reform süreçlerini kaçırmıştık ama umarız bunu kaçırmayız.

Reklamlar