“Biz Türkiye’deki madenciler olarak, hala birarada çalışabileceğimiz bir havuzumuzun olmamasından muzdaribiz…” Kripto teknolojisinin konuşulduğu Blockchain Summit İstanbul’da duyuldu bu sözler. Tıka basa dolu salondan söz alan bir dinleyici bunları dile getirdi. Salonda şehir dışından bile gelen, kendisi gibi pek çok madenci daha vardı.

Yeni nesil madencilerin farkı, madenlerini klavye başında çıkarmaları. Madenleri ise şu anda bir adeti 9700 doları geçen dijital paralar. Yeni neslin bu meslek sorunu dahil kayıt zincir teknolojisinin pek çok unsurunun masaya yatırıldığı bu zirve Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Konu tam olarak; dilimizde “Kayıt Zinciri” adıyla benimsenen Blockchain, bu teknolojiyle üretilen yenilikler, örneğin kripto paralar, bu paralardan en popüleri Bitcoin ve bunların üretilme şekli olan kazıma – madencilikti.

Sahnede 20’yi aşkın konuşmacı yer aldı. Uluslararası teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerden, bu konuyu birkaç yıldır Youtube kanalında enine boyune anlatanlara kadar pek çok uzman konuyu finans ve bilişim dahil geniş bir çerçevede işlediler.

Bitcoin nedir?

Zirvede söz alanların başlangıç noktası Blockchain-Kayıt Zinciri dediğimiz zaman aklımıza sadece bir dijital para birimi olan Bitcoin’in gelmemesi gerektiğiydi. Zira Bitcoin’den başka halihazırda benimsenmiş ve piyasası bulunan pek çok dijital paranın yanı sıra kayıt zincirinin mantığında dijital ortamda yapılabilecek diğer yeniliklerin de konuşulması elzemdi.

Bu satırlar yazılırken en popüler dijital para birimi Bitcoin’in bir tanesi, 41.500 TL civarında. Oysa sadece bundan birkaç yıl önce 1 Bitcoin’i birkaç yüz liraya satın alabiliyorduk. İşte Bitcoin bu yüzden popüler. Peki Bitcoin bir yatırım aracı mı? Zirvede yoğunluklu olarak buna verilen cevap; öngörülebilir olmadığı için risk oranı tartışma yaratsa da, Bitcoin’in ancak bir hisse senedi gibi ele alınabilmesi. Ama her ülkede alım-satımda kullanılamadığı için dijital para birimi kavramını Bitcoin’i henüz tam karşılamıyor.

Blockchain konuşmacılarından notlar:

Dikkat çeken bazı notlar ve konuşma başlıkları şöyleydi:

*Kayıt Zinciri sistemi aslında kamu yönetiminin işlemlerine de güven veriyor. Her belgenizin dijital ortamda, dosya numaralarıyla, birbirine entegre ve kilitli bir şekilde kayıt altında olduğunu düşünün.

*Türkiye’nin övünebileceği nadir konulardan biri: Dijital ödeme platfofmlarında dünyanın geneline kıyasla çok iyi bir noktadayız. Dijital bankacılık hizmetlerimiz hızlı, yaygın ve güvenilir.

*Dünya dijital ödeme sistemlerine odaklanmuş durumda. Örneğim, önümüzdeki aydan itibaren mesajlaşma platformu Whatspp, Hindistand’a kendi platformundan para gönderme işlemini başlatıyor.

*Kripto paralar ekonominin içinde henüz ciddi oranda dolaşımda olmadığından merkez bankaları için şu anda büyük bir risk teşkil etmiyor.

*Tübitak Blockzincir Araştırma Laboratuvar Yöneticisi Doç. Dr. Mehmet Sabır Kiraz’a göre Bitcoin’de parası olan daha çok kazanıyor. Parası olan madencilik yaparak daha çok Bitcoin çıkarıyor, parası az olmayansa sadece Bitcoin alıp bozduruyor.

*Copyrobo CEO’su Hasan Kurtuluş: “Herkes Blockchain sistemini anlamaya çalışıyor, ama bunu tamamen yapmak çok zor, çünkü sistem sürekli kendini yeniliyor. Dolayısıyla sistem de mükemmel değil, Blockchain sisteminde de hatalar olabiliyor.”

Dünya Dijital Kayıt Birliği:

Hasan Kurtuluş: Adı konmamış bir dünya dijital kayıt birliği söz konusu. Bu zinciri Avrupa Birliği’nin 28 ülkesinde ciddi anlamda ilerlemiş durumda. Çünkü aynı anda bir kanunu tanıyorlar ve sistemin çarkları aynı anda ve daha hızlı dönüyor. Fakat Türkiye henüz buna yetişemiyor… Global ticaret için Blockchain’in geleceği çok önemli. Bu yüzden AB Blockchain’i geliştirenleri destekliyor… Risklerini azaltmak için bankalarla anlaşan alıcı ve satıcılar uluslararası ticarette zamanla bankalardan Blockchain sistemine geçebilirler…

Bireysel mobil imzada dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz. Teknoloji ilk bizde olmamasına rağmen doğru stratejiyle bunu en iyi kullanan biz olduk.

Afşar Akal, IBM Watson Satış Direktörü: Blockchain sağlık verilerini yönetmede de çok elverişli bir sistem. Örneğin nadir görülen hastalıklarda veri az olduğu için bu tarz verileri dünyada paylaşmak önemli. Blockchain teknolojisi sayesine dünyanın bir ucundaji tüm bu nadir görülen hastalıklara güvenli bir yolla ulaşabiliriz ve çözüm bulabiliriz.

Bitcoin madenciliğine başlayacaklar dikkat:

Alp Işık, Bitcoin Trader: Bulut madencilik konusunda yatırım yapmak isteyenler var. İşlem gücü hangi coin’e olacağı konusunda dikkatli çalışmalılar.  Şu an Google’a “bulut madencilik sistemi” yazıp da karşınıza çıkanların çoğu güvenilir değil. Kötü niyetli siteler insanların parasını Bitcoin’le alır, sonra vermez. İki ay sonra adını değiştirip başka bir isimle devam eder. Bir site size uçuk kazançlar vadediyorsa çok dikkatli olun. Örneğin arkadaşınızı getirin, şu kadar fazla kazanın gibi bir model olamaz.

Herkes dijital para yapabilir

Siz de kendi coin’nizi, dijital paranızı üretebilirsiniz. Önemli olan yarattığınız bu yeni türün insanlar tarafından benimsenmesi ve bir piyasasının oluşması.

Dijital para çıkarmak için madencilik havuzu:

Yazının başında bahsedilen dinleyicinin belirttiği sorun: Biz madenciler olarak hala biraraya gelebileceğimiz bir dijital havuzumuz yok. Ama  yurtdışında var. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor. Bireysel madencilerimiz bunun için yurtdışına gidiyor. Adana, Antalya, İzmir, İstanbul’da sadece benim tanıdığım madenciler var ve ciddi oranda çıkarıyorlar. Bir havuzda çalışmalar birleştirilse daha çok maden kazınabilir.

 

Reklamlar