Sabancı Holding ve Akbank, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin dünya genelinde 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceği “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Aktivizm” kampanyası kapsamında başlatılan #DünyayıTuruncuyaBoya çağrısına bu yıl da destek veriyor.

Kampanya kapsamında İstanbul’un simge yapılarından olan Sabancı Center, kadına uygulanan şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla kampanyanın başladığı 25 Kasım akşamından itibaren turuncu renkle ışıklandırıldı.

Birleşmiş Milletler, 25 Kasım’ı dünya genelinde “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul ediyor. Kampanyanın 10 Aralık’a kadar devam etmesinin nedeni ise, 10 Aralık’In “İnsan Hakları Günü” olarak anılması.

Sabancı Holding, 2011 yılında da Birleşmiş Milletler’in Kadını Güçlendirme İlkeleri Bildirgesi’ni (WEPs) imzalayan ilk Türk şirketi olmuştu.

WEPs’i imzalayan kuruluşlar arasında Akbank da bulunuyor. Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) tarafından Dünya Bankası işbirliği ile gerçekleştirilen “Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi” ile Türkiye’de ilk sertifika alan kurumların arasında yer alıyor.

Uzun yıllardır kadın-erkek dengesini gözeten ve kadın istihdamı konusunda öncü kuruluşların başında gelen Akbank’ta, son 5 yılda kadın çalışanların toplam işe alıma oranı ise ortalama %56,4’ü oldu.

Reklamlar