Kanadalı görsel sanat artisti ve film yönetmeni Kaz Rahman’ın eserleri İstanbul’da. Sinematik Manzaralar adlı resim sergisi sizi yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Yönetmen Kaz Rahman’ın izleyiciyi şaşkına çeviren bir yolculuğa davet ettiği Sinematik Manzaralar isimli sergisi 29 Kasım tarihinde Galeri Eksen’de açılıyor.

Sinematik Manzaralar, sanatçının son on yılda çevrenin, mevsimlerin ve hayallerin renk yansımalarıyla keşfettiği bir resim koleksiyonu. Rahman, farklı şehirlerde geçirdiği vaktin sonucu olarak ortaya çıkardığı çalışmalarında derinlik perspektifi için yeni bir yaklaşım sağlıyor. Onun, biçim soyutlaması birbirine karışan ve tuvalden kaçan karışık dalları anımsayor ve gözü farklı yönleri keşfetmeye yönlendiriyor.Bu organik hareket ,izleyiciyi sürekli olarak akan, boşluklara iten ve çeken dinamik renk kullanımıyla kendini gösteriyor.

Rahman beyaz perdeyi tuvale taşıyor

kaz rahman-medya roportajSanatçının Deccani Souls ve Salaat gibi filmlerinin bu sergisinde kendi ölçeğini de etkilediğini söylemek mümkün. Tuvalin geniş bir perde olduğunu düşünmüş ve bir parçanın ucundan diğerine desenlerden yararlanarak  görüntüleri soyutlamış. Sinematik bir anlatımı olan eserleri bulmaca gibi birbirinden ayrılabilir veya birleştirilebilen panellerden oluşur. Gösterilen farklı katmanların arkasındaki, izleyicinin merakını sonsuza dek devam ettirebilir.

Tuvaldeki ilginç fırça darbelerini dikkatli bir şekilde yan yana koyarak kargaşaya dönüştürebilen Kaz Rahman’ın Sinematik Manzaralar isimli sergisi 29 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında İstanbul Maçka’daki Galeri Eksen’de görülebilir.

Reklamlar