Ülkemizin en büyük problemlerinden birinin her zaman “okumamak” olduğu söylenir. Her sorunumuz konuşulurken genelde “Eğitim şart” cümlesiyle biter. Ama atladığımız önemli bir şey var.

O da madalyonun diğer yüzü. Bu ülkede okumayı, okutmayı, okuduğunu tartışmayı, kütüphaneleri, kitap kokusunu seven insanlar da var. Her seferinde işin sadece kötü tarafını görmek, onlara biraz haksızlık olmuyor mu?

Online kitap okuma platformu İdefix, Türkiye’nin son 6 aylık okuma haritasını çıkarttı. Bakalım güzel insanlar neler okuyorlar?

*”Türkiye ne okuyor?” adlı araştırmaya göre, okurların en çok tercih ettiği tür roman ve çocuk öyküleri.

Tunceli yine alkışları topladı

*En çok okuyan iller arasında ilk beşte bir Anadolu şehri var, Tunceli. Eskişehir ve İzmir kadar gelişmiş değil, ama kitap okuma konusunda hemen onların peşinde. Üstelik Tunceli bunun gibi okuryazarlığa dair pek çok araştırmada diğer Anadolu şehirlerine fark atan ölçülerde üst sıralarda yer alarak dikkat çekiyor. Idefix’in araştırmasına göre en çok okuyan beş il: Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Tunceli. Tunceli’den sonra da altıncı sırada Muğla geliyor.

En düşük okuma oranı

En düşük okuma oranı tahmin edilebileceği gibi terörle boğuşan bir Anadolu şehrine ait: Şanlıurfa. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun en büyük problemi gelişememek ve hayat kaygısı ile okumamak. Devletin eğitim konusunda bu bölgelerdeki yetersizliği.

Okumanın diğer düşük olduğu illerse: Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş.

Türkiye en çok Stefan Zweig okudu

Araştırmaya göre en çok okunan yazarlar arasında Stefan Zweig ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada Zülfü Livaneli, üçüncü sırada Yuval Noah Harari var. Ayrıca Yaşar Kemal, George Orwell, Jules Verne gibi klasik yazarlar da listenin üst sıralarda bulunuyor.

En çok sevilen iki yayınevi banka iştiraki

“Türkiye ne okuyor?” adlı araştırmaya göre en sevilen yayınevlerinin başında İş Bankası Kültür Yayınları geliyor. İkinci sırada Yapı Kredi Yayınları var, ardından Can Yayınları geliyor.

Reklamlar