Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmeye başlanan ve Türk kamuoyunda Rıza Sarraf (Reza Zarrab) davası olarak anılan yolsuzluk davasına Denizbank’ın adı karıştı. Banka resmi bir açıklamada bulundu.

Henüz görülmeye başlanan dava Türkiye’nin de yakın takibi altında. Davada artık sanık yerine tanık olarak dinlenen işadamı Rıza Zarrab, karıştığı yolsuzlukları anlatırken Denizbank’ın da adı geçtiği sosyal medyada iddia edildi. Duruşmanın hemen arkasından, 30 Kasım 2017 itibariyle Denizbank’ın konuyla ilgili kamuoyuna duyurduğu resmi açıklaması ise şöyle:

Yurt dışı altın alım satımı yapıldı mı?

“ABD’de görülmekte olan Mehmet Hakan Atilla davasında, itirafçı olduğu belirtilen Rıza Sarraf tarafından yapılan açıklamalarda DenizBank’ın da adının geçtiğine dair sosyal medyada Bankamız hakkında asılsız söylentiler yer aldığı görülmüştür.

DenizBank 2004-2013 yılları arasında İstanbul Altın Borsası Başkanlığı tarafından takas bankası olarak görevlendirilmiş; bu çerçevede T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanan ve Borsa Yönetim Kurulu’nca üyeliği kabul edilen bütün üyelerin hesap açılışları ve  altın takas işlemleri ile ilgili mevzuat kapsamında tarafımızca yürütülmüştür. Altın Borsası’nda işlem yapan bütün kurumların Bankamızda hesap açılışları zorunlu olup, yapılan yurt içi işlemlerin takası müşterilerin çalıştıkları bankalardan gönderilen bedellerle kapatılmaktadır.

İşlemler yurt içi altın alım satımından ibaret olup, yurt dışı bağlantılı herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bankamızca kamu görevi sorumluluğuyla bu işlemlere aracılık edilmiş olup, Rıza Sarraf’ın sahibi olduğunu belirttiği Royal Denizcilik firmasının Bankamızla hiçbir zaman çalışması olmamıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Rıza Sarraf’ın sanık olarak dinlendiği Amerika Birleşik Devletleri’nde yürütülen, Türkiye’de daha çok “Zarrap davası” olarak anılan davada Halkbank eski Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla yargılanmaya devam ediliyor.

Reklamlar