Sizce siber zorbalar da bu yazıyı okur mu?

Sosyal medyanın yaygınlaşması ve toplumda herkesin her istediğini sanal ortamda söyleyebilmesi, paylaşabilmesi özgürlük sınırlarımız için önemli. Zira medya, dijital ortamda artık sadece geleneksel televizyon kuruluşlarının elinde değil. Ama…

Ama bu yaygınlık, pek çoklarının diğer bireylerin özgürlük alanlarını fütursuzca ihlal edebilmelerine de neden oluyor. Kendini koruyamayan birey forumlar, sosyal medya gibi kanallarda siber zorbalığa maruz kalıyor. Bu da büyük bir toplumsal soruna neden oluyor.

#Farkinavar Siber zorba olma!

Ülkemizde siber zorbalığa maruz kalanların oranının yüzde 20’lerde olduğu ifade ediliyor.

Teknoloji firması Samsung Electronics Türkiye, 13 Aralık 2017’de bu toplumsal soruna dikkat çekmek amaçlı bir proje başlatıyor. Hedefte çocukların, gençlerin ve ailelerin siber zorbalığa karşı bilinçlendirilmesi var.

Siber zorbalık nedir?

Samsung projeyi şöyle anlatıyor:

Elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade eden “siber zorbalık” kavramı her gün binlerce çocuk ve gencin fiziksel ve psikolojik zarar görmesine sebep oluyor.

“Siber Zorba Olma! #farkinavar” kampanyası dahilinde pilot 20 okul ile başlayacak eğitimlerde çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalıklarının ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılıklarının artması hedefleniyor. Gençlerin teknolojiden en etkin şekilde faydalanmasının yanında, potansiyel zararlarını en aza indirmeyi amaçlanıyor.

Sosyal medya hesapları kararacak

siber-zorba-olma-daehyun-kim-samsung-medya-roportaj.pngOkullarda verilecek eğitimlerin yanısıra siber zorbalığa dikkat çekmek için 13 Aralık günü Samsung Türkiye ve BTK sosyal medya hesaplarını karartıp, “Siber Zorba Olma!” sloganını #farkinavar hashtag’i ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya davet edecek.

Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim “Teknolojinin sunduğu birçok katma değerin yanında kötüye kullanımından doğan olumsuz sonuçlar da var; bunlardan biri de siber zorbalık. Bu projeyle ilgili yayılımı artırmak için tüm paydaşlarımızdan 13 Aralık günü sosyal medya hesaplarından “Siber Zorba Olma!” görselini paylaşarak projeye destek olmalarını istiyoruz” diyor.