Şu SEO – Arama motoru optimizasyonu meselesine yakından bakalım.

İsim benzerliği olan bazı kelimeler Google’da arandığında o kelimeler için beklenilen arama sonuçlar görüntülenemiyor. Örneğin Batman dediğimizde ilimizden bahsediyorsak Google bu aramada dünyaca ünlü Batman filminin sonuçlarını aradığımızı zannedebiliyor. İstediğimiz sonuca ulaşmak için farklı anahtar kelimeleri kullanmak bir çözüm. Yine de temel bir SEO bilgisinde de fayda var.

Samsun – Samsung örneği:

Dünya markası Samsung hakkında çok içerik yayınlanmış ve o kadar çok aratılmış ki “Samsung” kelimesi çok popüler. Samsun yazdığımızda, Google “leb demeden leblebiyi anladığını sanıyor” ve sonuçları döküyor. Google’ın sahip olduğu algoritmaya göre kelimeler ve cümleler yan yana sıralanıyor. Bu isim benzerliğinden kaynaklanan bir durum. Batman şehrimizi aratmak istediğimizde karşımıza Amerikan filmi Batman’in de gelmesi gibi. (Eski belediye başkanı “İsim hakkımızı kullanıyor” diye gişe rekortmeni Batman’in dünyaca ünlü yönetmeni Christopher Nolan için suç duyurusunda bulunmuştu.)

Bunu arama sonuçlarında da açıkça görebilirsiniz: Örneğin Samsun’u arattığımızda Google’da 58 milyon içeriği bulup size gösteriyor. Samsung’da ise yaklaşık 6 milyar.

Bir kelimeyi yalnış yazdığımızda da, Google’ın bize o kelimenin doğrusunu göstermesinin sebebi de bu: Binlerce, milyonlarca kez yapılan doğru yazılmış aramayı örnek alıyor ve size “bu kelimenin doğrusu bu olabilir mi” diyor.

Google’da doğru arama sonuçları

Dilimizde Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçen bu teknik sayesinde Google gibi arama motorları, bir kelimenin-terimin-cümlenin arandığında karşımıza çıkan sonuçların daha iyi, o kelimeyle alakalı olmasını amaçlıyor. Yani Google’a Samsun yazdığımızda, sonuçlarda sadece “Samsung” gelmemeli. Bunun için hazırlanan web sitelerinin altyapılarının SEO’ya uygun olması gerekiyor. SEO uzmanları ile birlikte çalışarak bir sitenin alt yapısı oluşturuluyor. Editörler ise bu altyapıya uygun içerikler yazıp yayınlıyorlar. Sitenin ne kadar güvenilir olduğu da diğer bir faktör.

Siz tüm kuralları uyguladığınızda da yazınızı en üst sıralarda göstermek Google’a kalıyor. Yazınızla ilgili bir anahtar kelimenin hangi ülkeden, şehirden yapıldığına göre dahi Google sonuçları uygun çıkarmaya çalışıyor. Yani burada rakipler de önemli bir rol oynuyor. Sizin istediğiniz kelimeler hakkında daha çok ve kaliteli içerikler üretilmişse şansınız birkaç sayfa gerilere kadar düşebiliyor.