“Bereketli Topraklar Üzerinde Geleceğin Ekonomisi” konulu etkinlik, önemli tarım bölgelerinden Gaziantep’te gerçekleşti. Ticaret Odası ve konuşmacı Cem Seymen’den mesajlar var.

Konu güzel ama topraklarımızda ne bugünün ne de geleceğin değerini koruyabiliyoruz. Ünlü ekonomist Cem Seymen’in de konuşmacı olarak katıldığı söyleşi Gaziantep Ticaret Odası’nca düzenlendi. Etkinlikte öğrencilerden üreticilere, mühendislere kadar geniş yelpazede bir dinleyici gurubu yer aldı.

Üretici ile devlet karşı karşıya

Etkinliğin açılış konuşmasını Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Koçak yaptı. Koçak; ziraat, sanayii ve ticaret faaliyetlerinin birbirinden ayrılmaz şekilde düşünülmesi gerektiğini beliterek, “Devletin et ithal edip marketlerde satması, üretici ile devletin rekabete başlaması demektir. Dolayısıyla da üreticinin yok olması demektir. Sektörün ithalatla değil hayvan varlığını ve kalitesini artıracak yöntemlerle desteklenmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise, “Hayallerimizin peşinden koşarak makine halısında dünya birincisi olduk. İplik, dokunmamış kumaş, makarna gibi birçok üründe piyasa lideri olduk… Toprakla, tarımla sorununu çözemeyen ülkeler gelişmeyi hayal dahi etmesinler” dedi.

Cem Seymen’in “Ekonomi ve Tarım” başlıklı konuşmasında ise Türkiye ve benzer ülkelerin ekonomi modelleri ele alındı. Eğitimle gelişen Tayvan örneğini vererek  “Zengin toprağımız, güneşimiz, rüzgarımız olmasına rağmen nasıl dışa bağımlı olduğumuza anlam veremiyorum.” diye konuştu.

Reklamlar