Genellikle banka kartları, kredi kartları ve diğer alışveriş kartlarında harcamalar sonucunda biriken para puanları yıl sonunda unutuluyor.

Unutulan para puanları yeni yılda harcamak pek çok kart için söz konusu olmuyor. Yeni yılla birlikte silinecek olan bu kart puanları için Tüketiciler Derneği yaptığı bir açıklamayla tüketicileri uyardı. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, pek çok tüketicinin bu promosyonlardan unuttukları için yararlanamadıklarını dile getirdi.

Levent Küçük, “Banka kredi kartlarına ve bazı mağaza kartlarına, alışveriş sonrası puan yüklenmekte, bu puanlar para olarak kullanılabilmektedir. Yıl sonlarında, bazı bankalar ve mağazalar, kartlara yüklenen para puanları silmekte, bazıları ise yeni yıla devretmektedir. Bu yüzden tüketicilerimiz elde promosyon şeklinde verilen bu puanlarını kontrol ederek kullanması önerisinde bulunuyoruz.” dedi.

Kart puanları için tüketici bilgilendirilmeli

Tüketiciler Derneği Başkanı Küçük aynı zamanda kartlarda birikmiş bu para puanların, tüketicilerin kazanılmış hakları olduğunun altını çizdi. Dolayısıyla bu hakkı sunan banka ve mağazaların tüketiciyi yıl sonlarında SMS veya e-posta yoluyla uyarması gerektiğini söyledi. 

Reklamlar