Elektrikli otomobillerden oluşan bir araba paylaşım platformu Türkiye’de kuruluyor. Filonun gözdesi üstün araba olarak gösterilen Tesla’lar.

İstanbul’da 51 adet Tesla ile hizmet vermeye başlayacak platform daha sonra İzmir ve Ankara’da faaliyete geçmeyi planlıyor. Filodaki tüm otomobiller saatlik olarak kiralanabilecek. Platform faaliyete geçtikten sonraki hedefse, filoyu 3000 araca çıkarmak.

Platformu faaliyete geçirecek olan Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Çin’de paylaşımlı araba kullanımının giderek arttığını belirterek, yurt içinde elektrik dağıtımı ve üretimi alanlarında 700 milyon dolarlık yatırım planladıklarını açıkladı.

Platforma cep telefonlarına indirilecek bir aplikasyon üzerinden ulaşmak mümkün olacak. Aplikasyonda istenilen arabanın rezervasyonu ve ödemesi yapılacak, ardından istenilen zaman diliminde araç kullanılmaya başlanabilecek. Aynı aplikasyon sayesinde elektrikli aracın kapısını o zaman dilimlerinde açmak da mümkün olacak.

Tesla araba şarj istasyonları

Tesla gibi elektrikli otomobillerin şarj istasyonları ülkemizde henüz yaygın değil. Grup, paylaşımlı lüks otomobil platformunu hayata geçirmesinin ardından bu konuda da adımlar atmaya hazırlanıyor. Yakın dönemde olmasa bile orta vadede elektrikli arabaların şarj istasyonlarının artması önem kazanacak. Şimdilikse başta İstanbul’da olmak üzere sadece sınırlı sayıda şarj istasyonları bulmak mümkün.

Grup aynı proje kapsamında Pakistan’da da 200 milyon dolarlık yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretim yatırımı yapacaklarını duyurdu.

Reklamlar