Beklenen film vizyona girdi! Filmlerde ressamların tablolarına göndermeler yapılması izleyici için keyiflidir. Ama bu sefer başka, bu Vincent aşkı!

Efsane ressam Vincent Van Gogh’u sevmek kolay değil. Tam 65 bin tablo çizilerek onun sinema filmine hayat verildi.

Loving Vincent – Vincent’i Sevmek adlı sinema filmi yapımı, Dünya’nın ilk uzun metrajlı yağlı boya animasyon filmi olma özelliğini taşıyor. Filmde ünlü ressam Vincent Van Gogh’un hayatı anlatılıyor. Filmde sanatçının hayatında resimlere döktüğü karakterler bir bir canlanıyor ve sanatçının hayatını anlatmaya ortak oluyorlar.

Sinemalarda gösterilmeye henüz başlanmasına rağmen şimdiden Dünya sinema tarihinde bir ilk olması açısından önemli bir yer edinen filmde Vincent Van Gogh’un eserleri de kullanılıyor. Eserler beyaz perdenin hareketli resimlerinden birer parçası olarak bir anlamda hayata geçmiş oluyorlar.

Vincent’i Sevmek filminin tekniği

vincenti sevmek-Robert Gulaczyk-medya röportaj
Filmde Ressam Van Gogh’u Robert Gulaczyk canlandırıyor

Filmde, bir sonraki her kare için ressamın fırçasından eklenmiş hareketlerden oluşan, daha önce denenmemiş bir yağlı boya tekniği uygulanıyor. Filmin yapım süresi boyunca 100’den fazla ressam yer alıdı ve 65 binden fazla tablo film karelerinde kullanıldı. Filmde rolleri bulunan karakterler ise Vincent Van Gogh’un tablolarına benzetilecek şekilde hazırlanmalarının ardından yeşil ekran önünde canlı görüntüleme sistemleri kullanılarak tablolarla birleştirildi.

Filmin resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre bu tabloların çoğu aynı zamanda satışa hazır hale getirilmiş durumda.

Vincent’i Sevmek sinemalarda

Beklenen film 29 Aralık 2017 itibariyle İstanbul’da vizyona girdi. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Dorota Kobiela ve Hugh Welchman üstleniyor. Loving Vincent – Vincent’i Sevmek film fragmanını burada izleyebilirsiniz: