Facebook’un pazarda kartelleşiyor, rekabet gücünü kötüye kullanıyor olabilir mi?

Avrupa sosyal paylaşım sitesi devi Facebook’un yasal düzelemelere uyması konusunda yıllardır tetikte. Zira dünyanın kalabalık sosyal medya ağı her geçen yıl büyüdükçe, kullanıcılarını koruma yöntemleri konusunda yeni refleksler de geliştirmek durumunda.

Koruma denetimini yaparken kendi çıkarlarını, kullanıcılarının mahremiyetinin geri planında tutabilmesi hassas bir durum. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davalara da zaman zaman konu oluyor.

Son olarak Almanya’da Federal Kartel Dairesi, sosyal paylaşım platformu Facebook’un pazardaki rekabet gücünü kötüye kullandığı zannı nedeniyle yaptırımlarla karşılaşabileceği uyarısında bulundu. Daire, Facebook şirketinin kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz kullanma yapıp yapmadığı üzerinde duruyor.

Yapılan resmi açıklamada ”Kullanıcıların doğrudan onayı olmaksızın verilerin üçüncü kaynaklar tarafından toplanmasını ve kullanılmasını yasaklamamız gerekebilir. Facebook’un da yasa ve kurallara riayet etmesi gerekiyor. Rekabet hukuku bir şirketin pazardaki gücünü suistimal etmesine izin vermez…Belki Facebook bazı çözüm önerileri getirir ve başka türlü hareket etmeyi ilke edinir ya da duruma göre kullanıcıların onayı olmaksızın verilerinin üçüncü kaynaklarca kullanılmasının yasaklanması gerekebilir” deniliyor.

Facebook, Instagram ve Whatsapp ile veriler kişiselleşiyor

Milyonlarca kişinin, kendi özel bilgilerini barındıran sosyal ağda, bu kişilerin tamamının veri kullanımı konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmadığının altı çiziliyor. Zira Facebook aynı zamanda sahibi olduğu fotoğraf paylaşım sitesi Instagram ve mesajlaşma servisi Whatsapp’la hesaplarını bağlayabiliyor; kişi eşleşmesi yapabiliyor. Dolayısıyla kişisel verilere dair veri bankası çok zenginleşiyor. Hal böyle olunca denetimin bir devlet hukuku altında olmasından ziyade uluslararası düzeyde ve çok daha sıkı yapılması gerekiyor. Aksi takdirde denetimsiz bir Facebook da sorunlu alanların olma ihtimali yükseliyor.

Baskın bir gücü elinde bulunduran Facebook “kullanıcılarını ya tüm paketi kabul etme ya da hiç kullanmama arasında seçim yapmaya zorladığına” dikkat çekiliyor. 

Facebook’tan yapılan resmi açıklamada ise Kartel Dairesi ile işbirliği yapacağını bildirdi ve:

“Almanya’da seviliyor oluşunun otomatik olarak pazarda hakim konumda olduğu anlamına gelmediğini ve kullanıcıların başka sosyal medya ağı seçme imkanları olduğunu” belirtti.

Fakat dijital ortamda grup olarak sosyalleşmek, aynı sosyal medya ağında bulunmayı gerektirdiği de bir gerçek.

Reklamlar