Apple yeni güncellemesini duyurdu. Artık VR özellikli profesyonel videolarda yapılan düzenlemelerle sanal gerçekliğe, yetenekli dokunuşlar gelecek.

Apple’ın yeni güncellemesi profesyonel video düzenleme uygulaması şimdi gelişmiş renk sınıflandırma, HDR desteği ve birçok yeni özellik sunuyor. Video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X, 360 derece VR (Virtual Reality) video düzenleme, gelişmiş renk sınıflandırma araçları ve Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) video desteği gibi yeni özellikler getiriyor.

Mac ile ilk kez 8K video düzenleme

iMac Pro’nun yüksek performans yeteneklerinden sonuna kadar yararlanacak şekilde optimize edilen Final Cut Pro X ile kullanıcılar şimdi ilk kez bir Mac üzerinde tam çözünürlükle 8K video düzenleyebilecekler. Ayrıca, 360 derece sanal gerçeklik (VR) video desteği özelliği, Final Cut Pro’nun yardımcı uygulamaları Motion ve Compressor’da da kullanılabilecek. Bugün 2 milyondan fazla kullanıcısı olan Final Cut Pro X, bu yazılımın en popüler sürümü ve video düzenleme profesyonelleri tarafından ödüllü Hollywood filmleri ve reklamlardan, uluslararası yayınlara ve dünyanın en popüler YouTube videolarına kadar birçok sanatsal çalışmada kullanılıyor.

Apple’ın Uygulama Ürünleri Pazarlama Başkan Yardımcısı Susan Prescott: “360 derece sanal gerçeklik düzenleme ve hareketli grafikler, gelişmiş renk sınıflandırma ve HDR desteği gibi yeni özellikler sunan Final Cut Pro, video editörlerine göz alıcı yeni nesil içerikler yaratmaları için ihtiyaç duydukları araçları sunuyor.” diyor.

Sanal gerçeklik içerikleri oluşturunvr- Sanal gerçeklik videoları-medya röportaj

Final Cut Pro, profesyonel editörlerin sanal gerçeklik içerikleri oluşturmasına ve içe aktarmasına, 360 derece videoları düzenlemesine, SteamVR ve bağlantılı bir HTC VIVE gözlüğü ile projeyi gerçek zamanlı olarak görüntülemesine olanak veriyor. Kullanıcılar 2D ve 3D olarak 360 derece içerikler, bulanıklaştırma, parlama ve benzeri etkileyici efektler ekleyebiliyor ve 360 derece videolarda ufuk çizgisini düzeltmek veya kadraja giren kamera öğelerini ortadan kaldırmak için görsel denetimlerden yararlanabiliyorlar. Standart fotoğraf ve videolar da sanal gerçeklik projelerine eklenebilir ve 360 derece videolar doğrudan YouTube, Facebook ve Vimeo gibi popüler web sitelerinde paylaşılabilir.

Canlı renklerdeki videolarla işinizi öne çıkarın

Bu güncelleme, profesyonel renk sınıflandırma için de güçlü araçlar sunuyor. Benzersiz renk tekerleri özelliği renk tonu, doygunluk ve parlaklığı ayarlamak için yerleşik denetimler sağlıyor. Renk eğrileri, belirli renk aralıklarını hedefleyebilmenizi sağlayan çoklu denetim noktalarıyla ultra hassas renk ayarlarına olanak veriyor ve kullanıcılar, renk damlalığı (eye dropper) ile belirli renkleri örnekleyebiliyor ve beyaz dengesini manuel olarak belirleyebiliyor. Kullanıcılar ayrıca DaVinci Resolve gibi popüler renk sınıflandırma uygulamalarından veya PremiumBeat, Color Grading Central gibi birçok web sitesinden aldıkları özel renk bulma çizelgelerini (LUT) uygulayabiliyorlar.