Modern pazarlamanın yazılım camiasından ödünç alıp uyarlayabileceği dijital yönetim konseptleri olabilir mi?

Türkiye’de Mediacat Yayınları’ndan çıkan “Hacking Marketing” orijinal adlı “Pazarlamayı Hacklemek” kitabı teknoloji gurusu Scott Brinker tarafından yazıldı. Scott Brinker hacklemek – internet korsanlarının bir web sitesine saldırması – kavramını bozgunculuk olarak değil inovasyon penceresinden bakan yazar Scott Brinker, iyi bir yazılım yaratmanın zorlukları ile iyi bir pazarlamanın zorluklarının dijital dünyada giderek artan sayıda benzerlik gösterdiği fikrinde.

İyi pazarlama, iyi yazılım

Brinker’a göre hem yazılım hem de pazarlama camiaları sürekli bir değişim kasırgasında dijital etkileşim patlamalarıyla boğuşuyor. İkisi de entelektüel disiplinler, içgörüye ve ilhama dayanıyorlar ve yeni bir tür takım çalışması gerektiriyorlar. Bu şekilde de rekabetçi bir ortamda şahane deneyimler üretebilirler.

Yazılım ve pazarlama arasındaki paralelliklerden yola çıkan yazar Brinker, daha sonra çevik/yalın yöntemlerin pazarlamaya nasıl uyarlanabileceğine ve inovasyon fırsatlarına odaklanıyor. Dijital çevrede pazarlama yeteneklerinin yönetimini anlatan kapanış bölümüyle de, bu özgün başlıktaki tezlerini tamamlıyor.

Pazarlamayı Hacklemek, her şey yazılımın hızıyla ilerlerken, pazarlamacı ve yönetici olarak bakış açınızı genişletmeyi amaçlıyor.