Bu sorunun cevabı medya tarihinin ne kadar eski olduğuna bağlı. Konusu fosilleşmiş kültürlerden sosyal medyaya uzanan zengin içerikli bir etkinlik…

Medya Arkeolojisi, kültürlerinde anormal olanla, ana akımın dışında kalanlarla ilgileniyor. Günümüz kültüründe medyanın arkeolojik olarak nasıl düşünülebileceğine dair açıklamalar sunuyor, bu konuda bizlere kılavuzluk edebilecek çeşitli teorilerin, yöntemlerin ve fikirlerin haritasını çıkarıyor.

Söylem, medya kültürlerini geçmişin birden yeniden keşfedilebileceği ve yeni teknolojilerin de giderek hızla modası geçmiş hale geleceği bir kavram olarak görüyor. Tetris ve plaklar gibi retro hale gelmiş medya tüketim pratikleri üzerinden, yeni medyayı geçmiş medya aracılığıyla araştırmanın yollarını gösteriyor.

Steampunk’tan DIY Kendin Yap ruhuna

“Medya Arkeolojisi Nedir?” adlı kitabın da yazarı Yeni Medya Teorisyeni  Jussi Parikka ile bu konuda bir söyleşi etkinliği düzenleniyor. Kendisine İletişim Bilimci Ahmet Gürata‘nın eşlik edeceği söyleşide; Steampunk kültüründen Kendin Yap ruhuna, Michel Foucault ve Friedrich A. Kittler’den Walter Benjamin’e, sosyal medyadan hayali medyaya kadar geniş bir alanı kapsayacak.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından düzenlenen söyleşi 15 Ocak Pazartesi günü, saat 18:00’de İstanbul Beyoğlu’ndaki Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) gerçekleşecek. Etkinlik dili İngilizce. Ücretsiz ve halka açık olacak.

Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitaplar

Koç Üniversitesi Yayınları – KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor. KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.

Reklamlar