Notre Dame De Paris müzikali bu kez orijinal diliyle karşımızda. Eser İstanbul’ta tam 16 kez sergilenecek.

Victor Hugo’nun ölümsüz aşk hikayesinin anlatıldığı kitap “Notre Dame’ın Kamburu”ndan uyarlanan Notre Dame De Paris müzikali orijinal dili Fransızca ile seyircinin karşısında.

Müzikal ilk olarak 1998 yılında Paris’te seyirciyle buluşmuştu. Modern yapımın müzikleri Riccardo Cocciante tarafından bestelenirken, sözleri Luc Plamondon tarafından yazıldı.

Yaklaşık 20 yıl sonra, bugün Palais des Congres Paris’te başlayan aşk hikayesi tıpkı ilk günkü gibi büyük bir heyecanla sahnelenmeye ve seyircileri kendine çekmeye devam ediyor. Luc Plamondon ve Richard Cocciante, müzikal üzerine çalışmaya başladıklarında herhalde böyle bir başarıyı tahayyül edemezlerdi.  

Notre Dame’ın Kamburu’nun yeni rekorları

Guinness Rekorlar kitabına ilk yılında en çok izleyiciye ulaşan müzikal olarak giren Notre Dame De Paris’de yer alan “Vivre”, “Belle” ve “Le Temps Des Cathédrales” şarkıları da müzik listelerini uzun yıllar meşgul etti. Toplam 10 milyondan fazla DVD ve CD, 12 milyondan fazla bilet satan; yedi dilde, 20 ülkede 4500’den fazla sahnelenen ve çok sayıda ödül alan Notre dame de Paris’in başarısını tanımlamak için kullanılacak hiçbir sıfat abartılı değil. 

Yıllardır gittiği tüm şehirlerde büyük ilgi gören ve bundan 3 yıl önce Zorlu PSM’de de İngilizce sergilenerek tüm biletleri satılan müzikal; bu defa orijinal dilinde, Fransızca olarak izleyicisiyle buluşmaya geliyor. Eser, Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro’da 9-22 Mart tarihleri arasında 16 kez sahnelencek.

Yönetmen: Gilles MAHEU

Koroegrafi: Martino MÜLLER

Dekor tasarımı: Christian RÄTZ

Işık tasarımı: Alain LORTIE

Kostüm tasarımı: Caroline Van ASSCHE

Yönetmen yardımcısı: Robert MARIEN

Saç tasarımı: Sébastien QUINET

Müzik Yönetimi: Richard COCCIANTE, Jannick TOP, Serge PERATHONER

Oyuncular:

Esmeralda: Hiba Tawaji

Quasimodo: Angelo Del Vecchio

Gringoire: Richard Charest

Frollo: Robert Marien

Fleur de Lys: Idesse

Phoebus: Martin Giroux

Clopin: Jay