Ne zaman yarıyıl tatil başlasa öğrenciler ve veliler için etkinliklere daha çok gitme fırsatı da başlamış oluyor. İşte yarıyılı değerlendirmek için güzel bir fırsat.

İstanbul Modern, yarıyıl tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. Yarıyıl Sanat Atölyeleri; eğlenceli ve eğitici programda 7-12 yaş grubundan çocuklar müze uzmanlarıyla birlikte sanat tarihi, tasarım, mimari ve hatta kimya konularına odaklanan sanat çalışmalarına ve sanatsal üretimler gerçekleştirmeye yönelik atölye çalışmalarına katılabiliyor. 

İstanbul Modern ile yaratıcı çocuklar

22 Ocak Ocak 2018’de başlayacak sanat atölyeleri 2 Şubat 2018’e kadar devam edecek. Çocukların hem yaratıcılıklarını artıracak hem de keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak atölyelerden birkaç başlık:

Çocuklar için Resimler ve Kostümler Atölyesi

Bu atölyede çocuklar, renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor. Sanat tarihinden usta ressamların resimlerinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek, resimlerde tarif edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyorlar. Ardından, önce prova mankenleri üzerinde bir kostüm tasarlıyor, sonra bu kostümü giyen bir figür için resim çalışması yaparak atölye çalışmasını tamamlıyorlar.

Duvar Ressamları çocuklar

Fransa’daki ilk duvar resimlerinden Avustralya yerlileri aborjinlerin yaptığı resimlere, Mısır hiyerogliflerinden İtalyan ressamların duvar resimlerine uzanan bir yelpazede figür ve anlatı konusuna odaklanan program, çocukları bir anlatı içeren duvar resimleri yapmaya davet ediyor. Örneklerin incelendiği bir sunum ile başlayan program, çocukların kendi hikayelerini oluşturacak imgeleri hayal etmeleri ile devam ediyor. Çocuklar, duvar üzerinde, kendileri için ayrılmış bölümlere hikayelerini boyalarla aktarıyor, duvar resimlerini yaparak programı tamamlıyor. 

 Geleceğin Mimarları çocuklar

Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyor. Çalışma çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 Akımlar ve Resimler

Bu atölye çalışmasında çocuklar, kendine özgü üretim süreçlerini içeren sanatsal pratikleri deneyimleyerek, modern sanat tarihinin izlenimcilik, kübizm, soyut dışavurumculuk gibi akımlarını keşfetme fırsatı yakalıyor. Programda müzenin sergi salonlarında desenler çiziyor, atölyede çekilen fotograflarından yola çıkarak farklı perspektiflerle portrelerini hazırlıyor, duygu ve düşüncelerini bir oyunla ortaya çıkarak lekesel resimler oluşturuyorlar.  Atölye çocukları kendini ifade etmenin, farklı sanatsal biçimleriyle tanıştırıyor.

 yarıyıl tatilinde ne yapsak-sanat atölyeleriMikroskoptan Resimler

Bilimin araştırma teknikleri ile plastik sanatları buluşturan program, çocukların sık rastladıkları soğan kabuğu, kum, yaprak gibi malzemelerin mikroskop ile nasıl göründüklerinin incelenmesi ile başlıyor. Ardından gördükleri görüntülerden yola çıkarak bu mikro dünyanın resimlerini su bazlı boyalar kullanarak üretiyorlar. Program müzenin “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisinin gezilmesi ile tamamlanıyor.

Doğanın Ressamları

Bu atölyede çocuklar, doğayı sadece görüntüleriyle değil, onu oluşturan parçalarla, yapraklar, bitki gövdeleri vb. organik malzemelerle resmetmenin yollarını arıyorlar. Program resimlerini arayan tuvallerin hikayelerinin dinlenmesi ile başlıyor. Çocuklar boş tuvallerdeki olmayan resimleri hayal edip, kompozisyonlar oluşturarak, hayallerini gerçek kılıyorlar.

Çamurdan Heykeller

Bu atölye çalışması, çocukları doğal bir malzemeyle çalışarak imgelem dünyalarını geliştirmeye davet ediyor. Programda çocuklar İstanbul Modern’in “Sanatçı ve Zamanı”  koleksiyon sergisinde yer alan bazı oto-portre çalışmalarında olduğu gibi kendi hikayelerinden yola çıkıyor. Fiziksel özelliklerinin ötesinde kendi iç dünyalarına bakan çocuklar, kendini anlatma sanatının alışılagelmişin dışında kalan, binbir türlü yöntemiyle tanışıyor. Alışkanlıklarını, korkularını yani kendilerine dair özgünlüklerini, çamura form vererek somutlaştırıyorlar.

 Sıradan Nesnelerle Heykeller

Bu atölye çalışması, bardak, tabak gibi her gün kullandığımız nesneleri, işlevlerini değiştirerek, onlara hayallerimizi ve fikirlerimizi yansıtan anlamlar yükleyerek heykeller oluşturmaya odaklanıyor. Program çeşitli nesnelerin formlarının araştırılmasına ilişkin çizim çalışmaları ile başlıyor. Ardından program bu nesnelerin yaratılış amaçları dışında olan farklı bir görünüm kazandırılmasını amaçlayan dönüşüm oyunu ile devam ediyor.

Pixilation Kısa Film Atölyesi

Çocuklar bu atölyede gruplar oluşturuyor ve kendi kısa animasyon filmlerini hazırlıyor. Ortak bir hikayenin farklı yorumlarının üretildiği atölye çalışmasında çocuklar senaryo oluşturma, oyunculuk, fotoğrafçılık gibi roller üstlenerek ortak animasyonlarını tamamlıyor.

Fantastik Aksesuar Atölyesi

Sıcaktan bunalanları serinleten kafa fıskiyeleri, geçmişi gösteren gözlükler ve daha birçok fantastik makine fikri, bu atölyede doğabilecek sayısız fikrin içinde belkide en basitleri. Günlük hayatta kullandığımız gözlük, şapka ve saat gibi aksesuarların işlevlerinin dönüştürülmesi ile devam eden program çocukları, yetişkinler için olağandışı olduğu kadar gereksinim duyulabilinecek olan araçları düşünmeye, tasarlamaya ve kartonlarla modellerini hazırlamaya davet ediyor.   

Ayrıntıları www.istanbulmodern.org/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Reklamlar