PEN Amerika 2018 Edebiyat Hizmeti Ödülü’ne polisiye ve korku edebiyatının usta kalemi Stephen King’in değer görüldüğünü, sebebiyle birlikte duyurdu.

PEN Amerika’nın seçici komitesi Stephen King’in “eserleriyle takdir toplayıp geniş bir kitleyi etkilemesi ve insan olmanın özgün ve güçlü yollarını anlamamıza yardımcı olması” sebebiyle ödüle değer görüldüğünü belirtti.

İfade özgürlüğüne PEN’den vurgu

Komite ayrıca, Edebiyata Hizmet Ödülü’nün yalnızca edebiyat alanında sunulan katkılar nedeniyle değil, ifade özgürlüğüne sağlanan destekler dikkate alınarak da verildiğini belirtti. Yapılan açıklamada Stephen King’in eserlerinin aynı zamanda “baskının herhangi bir türü karşısında PEN Amerika’nın üstlendiği misyonu somutlaştırdığı” da vurgulandı. Ödül töreni, 22 Mayıs 2018’de New York’ta düzenlenecek.

PEN Ödülleri neden önemli?

PEN ödülleri neden önemli? Medya röportajPEN.İngilizce poets (şairler), playwrights (piyesçiler), essayists (denemeciler) ve novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. PEN yine aynı “kalem” anlamına geliyor. Uluslararası PEN Kulübü, 5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ile John Galsworthy ve arkadaşları tarafından Londra’da kurulmuş, uluslararası yazarlar birliğidir. Üye ülkelerde merkezleri bulunur. Üye ülkeler kendi içinde de yıllık ödül organizasyonları düzenler.

Günümüzde 102 ülkenin üye olduğu ve 144 merkezi olan Uluslararası PEN Kulüpleri Federasyonu aynı zamanda UNESCO’nun insan hakları danışmanlığını yapmaktadır. PEN kongrelerinde, öncelikle hükümetlerin yazarlar karşısındaki tutumları, sansür ve cezaevinde bulunan yazarların durumları ele alınmaktadır. Bu konuda yayımlanan çağrı ve bildirilerle kamuoyu aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

Stephen King kimdir?

Stephen King kimdir?-Medya RoportajStephen King, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu Kariyerinin büyük bir bölümünde gerilim ve korku türünde eserler verdi. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlandı. 1982 – 2005 yılları arasında kaleme aldığı Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile de ünlüdür. Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) gibi onlarca  kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

Kitaplarının çoğu doğduğu yer Maine’de geçer. Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi pek çok prestijli ödülün sahibidir.

Reklamlar