Uygarlık öncesi döneme Gotik tarzda bir bakış açısı: Mısır, Mezopotamya ve Anadolu’ya Bubi yorumu…

Gotik sanatın ülkemizdeki ender temsilcilerinden Bubi, aykırı işleri ile İş Sanat Kibele Galerisi’ne konuk oluyor.

Eserlerinde uygarlık öncesi dönemlerin Mısır, Mezopotamya ve özellikle Anadolu kültürlerinin izini süren Bubi, güzel olanın içindeki kusurlara ve eksiklere dikkat çeker. Sanatçı, 1970’li yıllarda ‘Kazımalar’; 80’li yıllara doğru ‘Geometri’; 80 sonrası ‘Rakamlı Yüzeyler’, ‘Mozaikler’, ‘Aplike Yüzeyler’, ‘Jestüel Karalamalar’, ‘Motif Tekrarları’, ‘Yapbozlar’, ‘Dikişler’, ‘Yamalar’, ‘Ebrular’, ‘Eklektik Resimler’, ‘Düğümler-Örgüler’, ‘Çift Yüzeyli Rölyefler’, ‘Kafesler’, ‘Boya Akıtmaları’, ‘Renk Adları’, ‘Yazılar’, ‘Mektuplar’, ‘Kolajlar’, ‘Afişler’; 90’lı yıllara doğru ‘Şekilli Tuvaller’, ‘Dijital Çalışmalar’ ve 2000 sonrasında da ‘Tabletler’ olmak üzere 24 ayrı dönem ile bugüne ulaşır.

Sanatçının, ‘Dikişler’, ‘Yamalar’, ‘Aplike Yüzeyler’, ‘İkonalar’, ‘Kafesler’ ve ‘Düğümler’ gibi farklı teknikler kullanarak yaptığı çalışmaların yanı sıra heykellerinden de bazı örneklerinin görülebileceği “6 Dönem ve Heykeller” başlıklı sergisi 12 Ocak – 3 Mart tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Bubi kimdir?

1956 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, istisna örnekler dışında Osmanlı – Türk sanatında pek etkili olmayan gotik üslubun nadir temsilcilerindendir. “İşlerimin izleyicilerde uygarlaşmamış, rafine olmamış gibi bir duygu uyandırması benim yaratmak istediğim bir sonuç değil. Bu sonuç kendiliğinden, dolaştığım suların hareketlerinden, doğasından kaynaklanıyor.” diyen Bubi, resim konusunda hiçbir eğitim almaz, İstanbul Üniversitesi’nde Psikoloji ve Antropoloji eğitimi görür. Sanatçı kariyeri boyunca çok sayıda kişisel sergi açmış, karma sergilere katılmış ve eserleri birçok özel koleksiyonda yer almıştır.

Reklamlar