Kısa Film, Uzun Etki: Sabancı Vakfı’nın “Çocuk İşçiler” temasıyla düzenlediği Kısa Film Yarışması’nda ödüller iş, cemiyet ve sanat dünyasından isimlerin katıldığı bir törenle sahiplerini buldu.

Sanatın etki gücünden yararlanarak toplumsal sorunlara ilişkin farkındalık yaratma hedefiyle hayata geçirilen yarışma “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlendi. Yarışmanın ödül töreni Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İkinci yılında da yoğun ilgi gören yarışmaya çocuk işçiliği sorununu ele alan 395 film başvurdu. Ön değerlendirmeyi geçen 15 film arasından ödüle hak kazananlar ise Ai Weiwei, Antonio Saura, Bergüzar KorelCalin Peter Netzer ve Gürcan Keltek’ten oluşan jüri tarafından belirlendi.

Tören, Türkan Sabancı, Melisa Tapan, Göksel, Murat Evgin, Mustafa Alabora, Sezen Cumhur Önal, Cem Yiğit Üzümcüoğlu, Baran Bölükbaşı, Erkan Özerman ve İpek Erdem gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kısa Film Yarışması farkındalık için önemli

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Okul, yurt gibi kalıcı eserlerle yola çıktık. Burslar, ödüller verdik. Hala veriyoruz. 10 yılı aşkın süredir, Hibe Programları ile sivil toplum kuruluşlarını ve sivil toplum kuruluşlarının projelerini destekliyoruz ve onların kurumsal gelişimlerine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Kadın, genç ve engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için bu konuda çalışan STK’ları destekliyoruz. 44 yıllık deneyim bize şunu öğretti: Toplumsal gelişmenin sürdürülebilir olması için, öncelikle sorunların herkes tarafından sahiplenilmesi gerekiyor. Bu da öncelikle bu sorunlarla ilgili farkındalığın artırılmasıyla başlıyor” diye konuştu.

Küçük yaşta zorla evliliklerle mücadele

Sabancı Vakfı erken yaşta ve zorla evlilikler sorununa dikkat çekmek amacıyla 3 yıl önce Sezen Aksu ve Sertab Erener’in desteğiyle “Kız Leyla”yı hayata geçirdi. Bu gibi toplumsal sorunlara dikkat çeken vakıf, geçen yılki kısa film yarışmasında “Mülteci kadınlar” konusunu işlemişti. 

Çocuk işçiler sorunu

Vakıf bu yıl ise ‘Çocuk İşçiler’ temasına odaklandı. Çocuk işçiliği sadece Türkiye’nin meselesi değil, dünyanın da en önemli sorunları arasında yer alıyor. Her ülkenin yasalarla düzenlenmiş ve çocukların haklarını koruyan yönetmelikleri bulunuyor. Ancak yönetmeliklerin uygulanmasıyla ilgili denetimlerin yeterince yapılmadığı durumlar olduğunu dünyanın her yerinde görülüyor.

Çocuk işçilerin yüzde 59’u tarım alanında çalışıyor. 15 yaş altı çalışan çocuk sayısına dair ülkemizde net veriler yok. 15-17 yaş arasında çalışan çocuk sayısını ise Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılında 709 bin olarak açıkladı. Bu çocukların sadece 150 bini sigortalı olarak çalışıyor. Yani çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı denilebilir.

Birincilik ödülü “Nilüfer” isimli filmiyle Tolga Özdemir’in oldu

Birincilik “Nilüfer” filmiyle  Tolga Özdemir’in, ikincilik  “Çizgiler Arasında” filmiyle Şeref Akçay’ın, ve üçüncülük “Mij” filmiyle Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’un oldu.

Mansiyon ödülüne ise “El” filminin yönetmeni Nahid Abbaszade layık görüldü.

Reklamlar