Yine de, her şeye rağmen, insanların bir çatı altında buluşabildikleri, benzer duygularla beraber hareket edebildikleri anlar da var. Dünyada insanlar nelerle ortak olarak ilgilenmişler; bu videoda:

“How to… / Nasıl yapılır…” ile başlayan Google aramaları her geçen zamankinden daha çok yapılır oldu. Google artık, yıllık özetlerinde bu başlığa ayrı bir yer veriyor. Öyle ki sadece bunun üzerine kurulu yayın platfromları görmek bile mümkün. -Nasıl Youtuber olunur? -Nasıl yemek yapılır? -Nasıl    kilo verilir? gibi soruların yanıtlandığı bu gibi yayınları Google sonuçlarında bu yüzden üst sıralarda  görüyoruz.

Google da 2017 aramalarının özetini anlatan videosunu tam da bunun üzerine kurmuş. Görünen o ki sadece dünyayı etkileyen politik seçimlerde, güneş tutulmasında değil; hayatlara mal olan doğal afetlere kadar insanların vicdan, empati duygusunu tetikleyen pek çok olayda da aslında kitleler birleşebilmiş, gerektiğinde örneğin nasıl yardım edebileceğini aramış, araştırmış. 

Google küresel aramalarda Türkiye de sivrilmiş

Dünya genelinde yapılan aramaların 2017 özetinde baktığımızda dilin doğal olarak dünya da en çok kullanılan İngilizce olduğunu görüyoruz. Çoğunluk bu dilde arama yapmış, ancak yine yaygın olarak kullanılan İspanyolca gibi dilleri de geride bırakarak  Türkçe, İngilizce aramaları bir alanda sollamayı başarmış: “Poğaça tarifi” ve ardından “kek tarifi”!

Google tarif arama trendleri-medya röportaj

Sonuçların tamamına trends.google.com‘dan ulaşabilirsiniz…