İnternette anonim veya sahte kimlikle kolaylıkla dolaşılabiliyorken, ebeveynler koruma kilitlerinin peşine düşmüşken, çocukları sanal alemde biraraya toplamak iyi mi, kötü mü?

Uzmanlara bakılırsa kötü, tehlikeli. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, kendine ait mesajlaşma hizmetini çocuklara özel bir bölümde geliştirmesi tepkilere neden oluyor.

Facebook Messenger Kids

Eğlenceli emojiler, maskeler, yüz ifadeleri, videolar, yazı karakterleri, vs. vs. Her şeyin çocukların “daha güvenli sohbet etmesini” sağlamak için tasarlandığı uygulamanın adı Messenger Kids. 13 yaş altı çocuklar için tasarlanan aplikasyon; Aralık 2017’de yayınlandı,  bugüne kadar 80 bin kişi tarafından yüklendi.

Aplikasyon için başlıca itiraz çocuk gelişimi uzmanlarından geliyor. Zira en az 3 yaşına kadar ekranlardan uzak tutulması gereken çocukların, sosyal gelişmişliklerinin artması için de teknolojik iletişim araçlarını yoğunlukla kullanmamaları gerekiyor. Ebeveynlerden de benzer nedenlerle itiraz ediyor. Messenger Kids gibi uygulamalar ise ekrandan uzaklaşmayı hayli zorlaştırıyor.

Hatta bu konu hakkında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yazılmış pek çok itiraz mektubu var. Ortak talep; uygulamanın kullanımdan çıkarılması. İtirazlarda 13 yaş altı çocukların sosyal medya hesaplarını kullanmaya hazır olmadıkları, internette kurulabilecek sanal arkadaşlıkların karmaşık yapısıyla baş edemeyecekleri ve gizliliklerini koruyamayacakları belirtiliyor. 

Sahte hesaplar çocukların peşinde

Ayrıca işin hiç konuşulmayan bir yönü daha var. Ne yazık ki, çocuklara yönelik oyun siteleri, eğlence – hatta ders siteleri dahil olmak üzere; internette pek çok site ve aplikasyonda çocukları kandırmak için bekleyen sahte hesaplar bulunuyor. Her ne kadar denetimlerin sıkı yapıldığı benzer siteler tarafından iddia edilse de yüzde yüz sağlanmış bir güvenlikten bahsetmenin imkansız olduğu gerçeği ile hem teknoloji üretenlerinin hem ebeveynlerin yüzleşmesi gerekiyor. 

Çocuklar için Facebook! Peki ama neden?

Yazının başlığına dönecek olursak; Facebook yetkilileri aplikasyonu sadece aileler ve izin verilen kişilerle iletişim sağlayan bir servis olarak tanıtıyor. Çocuklar uygulamayı kendi başlarına yükleyemiyor ve kullanamıyor. Uygulama yalnızca ebeveynlerin kendi Facebook hesaplarına eklenebilen bir mesajlaşma servisi olarak çalışıyor. Böylelikle ebeveynler çocuklarının kiminle yazıştığını kontrol edebiliyor.

Facebook “koruma alanı sunuyorum” diyor, uzmanlarsa koruma olsa dahi kişisel gelişim için zararlı olduğunun altını çiziyor.

Facebook Messenger Kids’i ebeveynler yüklesin mi?

Endişeler ortada. Bununla beraber her ne kadar Facebook yetkilileri Facebook Messenger Kids’in bir ihtiyaca yanıt olarak yaratıldığını söylese de; tam tersi ihtiyaç yaratmaya yönelik olarak yaratıldığı ihtimalinin üzerinde durmak gerekiyor. Zira sosyal medya platformu Facebook’da çocukların hesap açması şirketin politikaları gereği yasak. Fakat yan bir uygulamayla yeni bir sanal habitat yaratılmış olunuyor. Bu da Facebook için yepyeni bir  pazarlama aracı demek oluyor.

Denetim konusunda da ebeveynlerin samimi olarak düşünmesi gerekiyor; çocukların hayatlarını röntgen etme olmalı mı, olmalıysa ne zamana kadar ve nasıl olmalı; bir aplikasyonun geliştiricilerine bu konuda tamamen güvenilebilir mi; tüm bunları pedagog eşliğinde değerlendirmek gerekiyor.