En heyecan vericisi Merkür keşfi olmak üzere; 2018’de insanlığı pek çok uzay misyonu bekliyor. İşte 2018 Uzay ajandası…

Uzaya araştırma amaçlı pek çok yeni uydu gönderecek olan The European Space Agency (ESA) – Avrupa Uzay Ajansı’nın 2018’de gerçekleştireceği en önemli misyon Merkür’e inceleme amaçlı göndereceği BepiColombo uzay aracının fırlatılması olacak.

ESA’nın uzay labarutuvarı Colombus’un uzaya gönderilmesinin 10. yılı kutlanıyor. Colombus, uzay mekiği Atlantis’le birlikte 2008 yılında gönderilmiş, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmişti.

2018 itibariyle ayrıca ESA’nın Copernicus adlı Dünya İzleme Programı sona erecek. Central 3B adlı uydu da Rusya’daki Plasets Kozmodrone’dan uzaya fırlatılacak. Kutup yörüngesinde bulunan uyduyla birlikte Dünya’nın okyanuslarını, buzullarını ve atmosferini inceleyecek.

Merkür Güneş Sistemi'ndeki en küçük ve Güneş'e en yakın gezegen
Merkür; Güneş Sistemi’ndeki en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen

ESA için 2018’in en büyük olayı BepiColombo adlı uzay aracının Ekim ayında Merkür’e doğru yola çıkması olacak. Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı’nın ortak misyonu kapsamında Merkür’ün sırlarının çözülmesi hedefleniyor. Merkür’ün Güneş’e ve patlamalarına nasıl tepki verdiği de incelenecek. Uzay aracı iki modülden oluşacak. Biri gezegenin haritasını çıkaracak, diğeri çevreyi inceleyecek. Uzay aracının Merkür’e 2025 yılının Aralık ayında ulaşması bekleniyor.