Özgürlük, gençliğin yakıtı! Sınırı: Kimseyi rahatsız etmemek. Ama rahatsızlık toplum ve zamana göre değişiyor. 1989 yılında Türkiye’sinden bir kesit…

1989’da Türkiye, uyuşturucu karşısında aşırı cezalar uygulayan bir ülkeydi; havalimanında çok az bir uyuşturucuyla yakalanan biri, 30 yıl hapis cezası alabilirdi. Fakat 1974’teki düzenlemeler öncesi durum daha libereldi. Dönemin hippileri için özellikle İstanbul turistik anlamda çok çekici bir noktaydı.

Pudding Shop nedir?

Örneğin İstanbul’daki “Pudding Shop.” Dünyaca ünlü gezginlerin övgüyle bahsettiği bu mekan, 1970li yıllarda turist gençlerin vazgeçilmezi haline gelmişti. Özellikle 1960lı yılların ikinci yarısından sonra İngiltere’den başlayan Magic bus – Sihiri Otobüs adlı turla Hindistan’a kadar uzanan yolculuklarında hippili gençlerin uğrak mekanı İstanbul Sultanahmet’teki Pudding Shop’tu.

Pudding Shop, turistlerin ünlü muhallebisi nedeniyle Lale Restoran’a verdiği bu ikinci adıyla daha çok olmuştu. Tabii buranın meşhur olmasındaki asıl sebep yemeklerinden çok, mekanın kendisiydi. 1954’de açılan mekanın sahibi (Çolpan ailesi) çiçek çocuklara ara sıra konaklama hizmeti de veriyor, mekandaki panolarda mesaj bırakmalarına izin veriyor, bir nevi onlara rehberlik ediyordu.

Mekan aynı zamanda, Türkiye’nin 1970li yıllarda utanç verici hapishane hayatının konu alındığı; Billy Hayes’in gerçek öyküsü Midnight Express – Geceyarısı Ekspresi filminin başında, Hayes’in polislere yakalanmasının ardından uyuşturucuyu kimden satın aldığını söylediği yer olarak görünür.

Fotoğraflar, “2018’in İstanbul’unda genç turistler için bu kadar ünlü olan başka bir mekan var mı?” diye düşündürüyor. Çiçek çocuk – hippilere Türkiye toplumunun genelinde iyi bakılmadığı o yıllarda Hippi Perihan da İstanbul da adından çokça söz ettiriyor. 16 yaşında ailesinin yanından kaçıp bir süre Sultanahmet’te yaşayan Perihan Yücel’in hayatı o dönem gazetelerine (acımasız yorumlar eşliğinde) konu oluyor.

 

1989 Şamdan Gece Kulübü

Video, BBC’nin 1989 yılında kaydettiği önce Pudding Shop’u, ardından günümüze kadar gelmiş Şamdan Gece Kulübü’nü anlatıyor: 

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-42816704

Reklamlar