Nobel Barış Ödüllü Malala Yousafzai adına kurulan uluslararası fon, geri kalmış ülkelerde kızların eğitimine yardımcı oluyor. Apple’ın CEO’su konuyla bizzat ilgileniyor.

Teknoloji devi Apple ve Malala Fonu kız çocukları için iş birliği yapacaklarını duyurdu. İş ortaklığı sayesinde Malala’nın kız çocuklarının eğitimine destek olma ve fırsat eşitliğini savunma çalışmaları büyük ölçüde genişleme imkanı bulacak.

Nobel Barış Ödüllü Malala Yousafzai tarafından yönetilen Malala Fonu, tüm kız çocuklarının 12 yıl ücretsiz, güvenli ve kaliteli eğitim alma hakkına sahip olduğunu savunuyor.

Malala Fonu, Apple’ın desteği sayesinde Gulmakai Network tarafından verilen burs sayısını iki katına çıkarmayı ve burs programlarını Hindistan ve Latin Amerika’ya genişletmeyi, bu sayede 100.000’in üzerinde kız çocuğuna daha lise eğitimi fırsatı sunmayı planlıyor.

Malala’yı ziyaretinde konuşan Apple’ın CEO’su Tim Cook “Malala, fırsat eşitliğini cesur bir şekilde savunuyor. O, zamanımızın en ilham verici kişilerinden biri ve dünyanın dört bir yanındaki kız çocuklarına güç kazandırmaya odaklandığı bu önemli çalışmayı genişletmeye yardımcı olmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

Apple - Malala Fonu'na destek-Medya RöportajMalala Yousafzai kimdir: Pakistan sembolünün hikayesi

Malala 12 Temmuz 1997’de Pakistan’ın kuzey batısında bulunan Swat bölgesinde Mingora adlı bir kasabada doğdu. Babası Ziauddin Yousafzai ailenin evinin yanında bir okul yönetiyordu. Dünyada okula gitmeyen çocuk sayısının ikinci en yüksek olduğu Pakistan’da bir eğitim savunucusu olarak tanınıyordu.

2009 yılında Taliban’ın Swat üzerindeki askeri gücü arttı. Malala, takma isim altında, okulunun saldırıya uğramasından duyduğu korku ve Swat’ta artan askeri hareketliliğe dair BBC’nın Urduca servisi için bir blog yazmaya başladı. Televizyon ve müzik yasaklanmış, kadınların alışverişe çıkması engellenmiş ve Ziauddin’ın okulunun kapanacağı söylenmişti. Malala ve babası ölüm tehditleri almaya başlamalarına rağmen eğitim hakkını savunmaya devam ediyorlardı. Bu sırada, Malala’ya The New York Times için yapılan bir belgeselde yer verildi ve BBC blogunun yazarı olarak ifşa edildi.

2011 yılında Pakistan’ın ilk gençlik barış ödülünü kazandı ve başpiskopos Desmond Tutu tarafından Uluslararası Çocuk Barış Ödülüne aday gösterildi. Artan popülaritesi ve ulusal tanınırlığı sonucunda Taliban liderleri öldürülmesine karar verdi.

9 Ekim 2012’de Malala ve arkadaşları okuldan eve dönerken, maskeli ve silahlı bir kişi okul servislerine girdi ve Malala’yı adıyla çağırdı. Kafası, boynu ve omzundan giren tek bir kurşunla vuruldu. Saldırıda iki arkadaşı daha yaralandı.Malala’nın durumu ciddiydi. Birleşik Krallık’taki Birmingham şehrinde askeri yaralanmalar konusunda uzmanlaşan bir hastanede aylarca yattı.

Pakistan’da ilk ücretsiz zorunlu eğitim kanunu

Taliban’ın Malala’yı öldürme teşebbüsü dünya çapında kınandı ve Pakistan’ın her yerinde protesto edildi. Saldırıyı izleyen haftalarda, 2 milyondan fazla kişi eğitim hakkı için bir dilekçe imzaladı ve meclis Pakistan’ın ilk ücretsiz ve zorunlu eğitim kanun tasarısını hızla onayladı.