iOS 11.3 ile hiç deneyimlemediğimiz özellikler elimizin altında olacak.

ARKit, mesajlar ve diğer özellikler için büyük güncellemeler bu baharda sunuluyor. iOS 11.3, iPhone ve iPad kullanıcılarına yepyeni ve heyecan verici yollarla artırılmış gerçeklik deneyimleri, iPhone X kullanıcılarına ise yeni Animoji’ler ve sağlık kayıtlarını Sağlık uygulamasında görüntüleme imkanı sunacak.

I Phone ile yeni AR (Arttırılmış Gerçeklik) Deneyimleri

Apple_AR_Deneyimi-Medya Röportaj.jpgiOS 11 ile tanıtılan ARKit, artırılmış gerçekliği milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısının kullanımına açarak iOS’u dünyanın en büyük AR platformu haline getirdi. Bu heyecan verici teknolojiyle ilgili inovasyonlarına devam eden Apple, geliştiricilere ARKit 1.5 aracılığıyla dünyayla daha iyi entegre olan, daha da etkileyici AR deneyimleri oluşturma ve yeni nesil AR uygulamaları geliştirme imkanı sunuyor.

Masalar ve sandalyeler gibi yatay zeminlere ek olarak, ARKit artık duvarlar ve kapılar gibi dikey yüzeylerde yer alan dikey nesneleri de tanıyor ve yuvarlak masalar gibi düz olmayan şekillere sahip yüzeylerin haritasını daha doğru biçimde çıkarabiliyor. Tabelalar, posterler ve çizimler gibi iki boyutlu görüntüleri bulmak ve konumlarını algılamak için gelişmiş bilgisayarla görü teknolojisinden yararlanan ARKit, gerçek dünyadaki bu görüntüleri AR deneyimleriyle entegre ederek bir müzeyi etkileşimli sergilerle doldurmak veya bir film posterini canlandırmak gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca şimdi kameradaki gerçek dünya görünümü yüzde 50 daha fazla çözünürlüğe sahip ve daha da net bir perspektif için otomatik odaklama özelliğini de destekliyor.

Mesajlar Yeni Animoji’lerle hareketleniyor

iPhone X kullanıcıları arasında büyük popülerlik kazanan Animoji ile, kullanıcılar seslerini ve yüz ifadelerini kullanarak Animoji mesajları kaydedip gönderebiliyor ve hatta Animoji’yle karaoke videoları bile oluşturabiliyor. Dört yeni Animoji karakteri içeren iOS 11.3, iPhone X kullanıcılarına kendilerini aslan, ayı, ejderha veya kuru kafa olarak ifade edebilme imkanı sunuyor. iPhone X’daki A11 Bionic çip ve TrueDepth kamera ile çalışan Animoji teknolojisinde 50’den fazla yüz kasının hareketleri kaydedilerek analiz ediliyor. Böylece kullanıcılar 16 farklı karakterden biri olarak Animoji mesajları gönderebiliyor.

iPhone_X_Apple_Business_Chat_01232018İş Sohbeti, kullanıcıların Mesajlar uygulamasından işletmelerle doğrudan iletişim kurabilmesi için yeni bir yol sunuyor. Beta sürümüyle birlikte yayınlanacak olan bu özellik, iOS 11.3’ün bu baharda çıkacak tüketicilere yönelik sürümünde Discover, Hilton, Lowe’s ve Wells Fargo gibi belirli işletmeleri destekleyecek.   İş Sohbeti sayesinde bir servis temsilcisiyle sohbet etmek, randevu almak veya Mesajlar uygulaması içinden Apple Pay’i kullanarak alışveriş yapmak mümkün olacak. İş Sohbeti özelliği kullanıcıların iletişim bilgilerini işletmelerle paylaşmadığı gibi, kullanıcılara sohbeti istedikleri zaman sonlandırma olanağı da veriyor.