Truva veya Troya, Yunanca orijinal haliyle Τροία (Troia) Kaz Dağı (Antik İda Dağı) eteklerinde, Çanakkale il sınırları içinde yer alan tarihî kente verilen ad. Milattan önce 7. yüzyılda Homeros tarafından yazıldığı sanılan İlyada’da bahsi geçen Truva Savaşı‘nın gerçekleştiği antik kent.

Heykeltraş Fatih Karagül, yeni sergisini tam da bunun üzerine kuruyor. “Troia Heykel Sergisi” 8 – 24 Şubat tarihleri arasında İstanbul Galata’daki D’art Galeri’de görülebilir.

Karagül’den Troia heykel sergisi

“Troas’ın Troia’sı”, kurban oldu Afrodit’in güzelliğinin uğruna… Hem öz de, hem söz de bir güzelliğin ardından, kuşandı tunçtan silahlarını saçları uzun Akhalılar. Aşkın öfkesiyle, düştüler kıvrık gemileriyle deniz aşırı yollara. Nice asil kanla suladılar bereketli toprakları.

Adaklar adandı; toprakları, denizleri, kanla şarap rengi yaptılar. Şölenlerle depasları doldurup sundular, yüce tanrılarına. Yakarken, yandılar, küllerinden Troia atı olup, yeniden doğdular!

Hiç bir güce teslim olmayıp doğaya sığınarak, göğe yükselen Troialı canlar, yerin dokuz kat altından gururla varlığını haykırır dünyaya…

Hikaye bu ya işte; yüzyıllardır dilden dile, sert rüzgarlarla gelenlerin, bereketli toprakları, kanlı topraklara dönüştürürken yaşadıkları yaşattıkları…

Ne uğruna? Aşk! Vatan! Hayat!”

Fatih Karagül kimdir?

1992-1997 yılları arasında Çanakkale Assos arkeolojik kazısında 6 dönem gönüllü restoratör olarak çalışan Sanatçı Fatih Karagül, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 1994 mezunu.

1997 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve 2002 yılında Sanatta Yeterlik eğitimlerini tamamladı. Ulusal ve uluslararası sanatsal etkinliklerde yer aldı ve projeler gerçekleştirdi. Yaşadığı çevredeki tarihi, arkeolojik ve mitolojik değerleri ele alarak, günden güne artan tahribat ve yok oluşa tepki olarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Reklamlar