Gülmek devrimci bir eylemdir. Her ne olursa olsun, üretmeye devam etmeli.

Darbe girişiminden sonra 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen iki öğretmen bu kafeyi kurmuş. Kadıköy’de hizmet veren kafenin öyküsü buraya dayanıyor.

Edebiyat Öğretmeni Hüda Yıldırım ve Beden Eğitimi Öğretmeni Ferit Doğanşur mesleklerini kaybetmelerinin ardından “Nasıl üretmeye devam edebiliriz? sorusuyla bu kafeyi açma fikrine yönelmişler.

Kafenin tadılatını imece usülü gerçekleştirmişler, kafenin ziyaretçilerinin çoğunun vurgusu aynı: “Bu ortamda emeğine inanıp, hala üretme hırsında olan insanların yanlarında olmak istiyoruz.” düşüncesiyle gelenlerin sayısı fazla.

Kafenin sahipleri Yıldırım ve Doğanşur da tüm olumsuzluklara rağmen gülebilmenin önemine dikkat çekiyorlar. Kafenin tadilatını bile imece usulü birlikte yapmışlar.

İhraç edilen öğretmenlerden özel dersler

KaHKaha Kafe’de kendileri gibi ihraç edilmiş öğretmenler ve akademisyenler de özel dersler veriyorlar. Yabancı dil, tiyatro, satranç, yaratıcı yazarlık, bale, tango, vals dersleri veriliyor; film gösterimleri düzenleniyor.

Açıklanan son verilere göre Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çoğu öğretmen olmak üzere, 33 binin üzerinde personel ihraç edildi.

Reklamlar