Türkiye’nin ihracatta gerilemesi malum. Bunun birçok nedeni var; ancak dijital oyun endüstrisi kendi yolunu buldu. Üretiyor ve rekorlar kırıyor.

Dijital oyun endüstrisi Türkiye’de her geçen gün büyüyor. Hem oyuncular, hem oyun geliştiricileri son yıllarda bu alanda kendini çokça ilerletti. Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen oyun ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul (GİST) da bunun bir örneği.

Şubat’ın ilk hafta sonunda start alan Gaming İstanbul Fuarı’nda sadece dünya devi oyun şirketleri yoktu. 30’dan fazla yerli oyun şirketi de bağımsız oyun alanında oyunlarını tanıtma imkanı buldu, potansiyel yatırımcılarla tanıştı. Fuar sadece üreticiler için değil, oyuncular için de kaçırılmayacak türdendi. “İçinde oyun olan oyun fuarı” sloganıyla kapılarını açan Gaming İstanbul tüm haftasonu boyunca oyunseverlerden büyük ilgi gördü.

Yerli dijital oyunların ihracatı 500 milyon dolar

Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama Yöneticisi Meriç Eryürek de endüstrideki ihracatın büyüme hızının diğer sektörlere fark attığını söylüyor: “Türkiye’deki oyun pazarı sessiz sedasız büyüyor. Yıllık 500 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan bu sektörün daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Biz Türkiye’nin tek uluslararası oyun ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul olarak Türk oyun geliştiricilerini gururla destekliyoruz.”

No 70: Eye of Basir dünya devlerinin arasında

Meriç Eryürek-Gist-Medya Röportaj
Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama Yöneticisi Meriç Eryürek

Eryürek geçen yıldan da örnek verdi: “Indie (bağımsız) alanda her yıl yaklaşık 30 adet oyun geliştiriciye ücretsiz alan sağlıyoruz. Burada kendi oyunlarını tanıtma fırsatı buluyorlar. Önceki yıllarda buradan yatırım alarak dünyaya açılan oyunlar oldu. Örneğin 2016’da burada destek verdiğimiz No 70: Eye of Basir, 2017 yılında dünya devlerinin arasında kendi standını açacak büyüklüğe ulaştı.”

Oyun pazarında yüzde 15 büyüme bekleniyor

Eğlence pazarları içerisinde Hollywood ve film sektörünü büyüklük açısından geride bırakarak tüm dünyanın dikkatini üzerine toplayan oyunlar, büyüyüşünü sürdürüyor. Dünya genelinde 110 milyar dolara ulaşan oyun pazarı, Türkiye’de de 2017 yılında 750 milyon doları buldu.

Gaming İstanbul Fuarı’na katılan oyun şirketleri

Fuara katılan firmalar şu şekilde: Ubisoft, Pearl Abyss, Türk Telekom, Vodafone, Garanti Bankası, Media Markt, ByNoGame, Param, Nvidia, Xbox, Playstation, Epin, Monster Energy, Redbull, Vestel, Papara, Game Satış, Adore Mobilya, Seti Medya, Ewaapro, Xdrive, Oyungezer, Proud Dinasours, GearBest, Beluga Global, Codemodeon, Binary Games, Zocco’s, QP bilişim, OverGame, Zeren’s Universe, Appodeal, Admost, TCA, Portable Marketing ve Rising Tech.


GL Events hakkında

Fransa merkezli ve sektörünün dünyada lideri olan GL Events, dünya genelinde 92 farklı noktada ofisiyle, kendisine ait 300 fuar ve 4 binin üzerinde organizasyonuyla uluslararası etkinlikleri hayata geçirmeye devam ediyor. 2010 Güney Afrika FIFA Dünya Şampiyonası, 2012 Londra Olimpiyatları, 2012 Afrika Futbol Şampiyonası ve Cannes Film Festivali gibi etkinliklerin altında GL events imzası bulunuyor.

Reklamlar