Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Kitlelere erişim yüksek ama kullanıcılar için en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği! AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırmada bu sorunun cevabını aradılar.

Araştırmanın 18-55 yaş arası internet kullanıcıları ile yapıldı. Güvenirlik konusunda insan kaynakaları ve iş bulma odaklı sosyal medya sitesi Linkedin, tüm diğer konulardaki sosyal medya sitelerine fark attı.

Kullanıcılar buna neden olaraksa; farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında LinkedIn’in alanında tek olmasını gösteriyor.

LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer bir nedense sadece iş amaçlı kullanılıyor olması. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir ağ olması en fazla skor alan neden.

Sosyal-medya-Linkedin_Infografik

Linkedin kullanıcı özellikleri 

Kullanıcıların %24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, %20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor. LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.

Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

AdColony Hakkında

AdColony 1.4 milyar kullanıcı erişimi ile beraber dünyanın en büyük mobil reklam platformları arasında yer alıyor. AdColony Türkiye Interactive Advertising Bureau (IAB) ve Mobile Marketing Association (MMA) üyesi.

 

Reklamlar